Zakupione nowości
Zakupione nowości

Szanowni Państwo,

Chciałabym poinformować, że korespondencyjne konto e-mailowe Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie zostało zmienione. Od teraz proszę kierować wszelkie wiadomości na adres: sztabin@centrum-biblioteczne.pl

Z poważaniem,
Małgorzata Ostrowska
Dyrektor Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie

Dożynki 2017Ziemia - nasz majątek, w niej pracować trzeba, aby w naszych domach nie zabrakło chleba

W sobotę 9 września 2017 roku, przy pięknej słonecznej pogodzie, odbyły się Dożynki Gminne w Sztabinie. Po ciężkiej pracy żniwnej, jak tradycja nakazuje, zgromadziliśmy się, aby świętować szczęśliwe zakończenie zbiorów. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w sztabińskim kościele, podczas której dziękowaliśmy Bogu za zebrane plony. Po jej zakończeniu orszak dożynkowy prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Suchowoli udał się na boisko szkolne. Przemówienie Wójta Gminy Sztabin Tadeusza Drągiewicza, rozpoczęło część obrzędową uroczystości. W swoim wystąpieniu  wyraził on podziękowanie za owoce pracy rolnika. Podkreślił, że to dzięki nim codziennie trafia na stoły w naszych domach chleb, zapewniając bezpieczeństwo żywnościowe. Zwrócił też uwagę na wysoki poziom zdobytych przez rolników środków unijnych, które zmieniają wygląd gospodarstw. Następnie miało miejsce przekazanie chleba przez starostów. W tym roku tą zaszczytną rolę pełnili Justyna i Adam Kurczyńscy z Huty. Prowadzą oni gospodarstwo przejęte po rodzicach 2004 roku, którego powierzchnia użytków rolnych stanowi 51 ha. Posiadają 58 sztuk bydła, rocznie sprzedają 230 tys. litrów mleka. Swoje gospodarstwo rozwijają dzięki wykorzystywaniu środków unijnych na zakup maszyn. 

Miłym akcentem dożynek było wręczenie nagród Wójta Gminy Sztabin. Otrzymały je osoby wyróżniające się w dziedzinie rolnictwa, jak też osoby i stowarzyszenia aktywnie działające na rzecz środowiska lokalnego, promujące nasz region oraz za osiągnięcia sportowe. Nagrodę otrzymali: Justyna i Adam Kurczyńscy, Edward Szymkuć – pszczelarz ze Sztabina, Wiesław Dobrowolski – pszczelarz z Sosnowa, Andrzej Chilicki – właściciel plantacji aronii, producent soków i nektarów aroniowych, Bogusława Iwanicka – sołtys wsi Sztabin, Stowarzyszenie Aktywny Sztabin,  Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Biebrza”, oraz Grzegorz Łaniewski – mistrz Europy  Strongman do 105 kg.

Zgodnie z tradycją na dożynkach nie mogło zabraknąć misternie wykonanych wieńców. Najpiękniejsze z nich zostały nagrodzone. Najwyżej oceniony został wieniec ze wsi Jaziewo. Pięknie wykonany różaniec ze zboża wzbudzał podziw nie tylko komisji konkursowej, ale też oglądających. Drugie miejsce zajęły wieńce wykonane przez  mieszkańców Sztabina i Jamin, trzecie - wieniec z  Krasnegoboru i Stowarzyszenia Aktywny Sztabin. Równocześnie odbył się konkurs na najokazalsze płody rolne. Największą cukinię wyhodowali Halina i Adam Malesińscy, dynię – Emilia Mitros, cebulę – Grażyna Kapusta.

Oprawę artystyczną uroczystości stanowiły występy zaproszonych oraz lokalnych wykonawców. Folklorystyczny nastrój święta został podtrzymany występem Zespołu Tańca Ludowego „Bystry” z Augustowa. Grupa tancerzy i muzyków pod kierownictwem artystycznym i choreografią Haliny Poźniakowskiej, wniosła mnóstwo kolorów i radości. Po ich występie nie zwalnialiśmy tempa. Dziewczyny z grupy tanecznej ZUMBA, pokazały nam swój sposób na spędzenie wolnego czasu, który przez połączenie tańca i sportu staje się dobrą zabawą. W zadumę wprowadził wszystkich występ kolejnego artysty - Grzegorza Jurguć z Jastrzębnej Drugiej – stypendysty Marszałka Województwa Podlaskiego. Jego śpiew pozwolił nam na chwilę cofnąć się w czasie i posłuchać tradycyjnych pieśni ludowych. Na scenie zaprezentowały się też znane nam wszystkim zespoły prowadzone przez Tadeusza Giedrojcia „Melodia” i „Kaprys”.

Tradycyjnie nie zabrakło również kulinarnych pyszności. W tym roku przygotowały je stowarzyszenia funkcjonujące na terenie naszej gminy: Stowarzyszenie Aktywny Sztabin, Stowarzyszenie  Rozwoju Wsi Jastrzębna Druga-Ostrowie, Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Biebrza”, Ochotnicza Straż Pożarna z Mogilnic oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sztabińskiej im. Karola Brzostowskiego. 

Można było też odwiedzić stoiska przygotowane przez lokalnych twórców ludowych, POM i KRUS Augustów, market KRÓWKA, oraz spróbować miodu z pasieki Edwarda Szymkucia. Przybyłe na dożynki dzieci, mogły bawić się do upadłego na dmuchanej zjeżdżalni i torze przeszkód.

Miłośnicy sportów siłowych podziwiali umiejętności Grzegorza Łaniewskiego – Mistrza Europy Strongman do 105 kg oraz próbowali swoich sił w podnoszeniu ciężarów.
Całość uroczystości zamknęła zabawa taneczna do późnych godzin nocnych prowadzona przez Sound Bass & DJ KASHY.

Organizatorzy dożynek serdecznie dziękują wszystkim zaangażowanym w przygotowanie obchodów. Księżom za odprawienie Mszy św. dziękczynnej w intencji rolników. Państwu Justynie i Adamowi Kurczyńskim za pełnienie funkcji Starostów Dożynek. Stowarzyszeniom za urządzenie bogato zastawionych stoisk kulinarnych. Twórcom regionalnym, przedsiębiorcom i instytucjom za wystawienie swoich produktów. Grzegorzowi Łaniewskiemu za pokaz umiejętności siłowych, a artystom za piękne występy.

Dziękują też sponsorom: Bankowi Spółdzielczemu w Sztabinie oraz Firmie DRWAL Juliana Mydło ze Sztabina za wsparcie finansowe.

Szczególne słowa podziękowania kierują do rolników za codzienny trud i godną postawę mimo wielu trudności i problemów.

                                                Małgorzata Ostrowska

Zapraszamy do obejrzenia galerii