orszakTradycję Orszaku Trzech Króli rozpoczęto w Warszawie 10 lat temu, ale z każdym rokiem coraz więcej mejscowości brało udział w tym pospolitym ruszeniu gorących serc. W bieżącym roku 6 stycznia przemaszerowało przez ulice polskich miast i wsi 647 orszaków oraz kilkadziesiąt orszaków za granicą.

Tegorocznym hasłem przewodnim było ,,Bóg jest dla wszystkich”. Do treści tego hasła nawiązywał scenariusz opracowany przez Fundację Orszak Trzech Króli, chociaż w wielu miejscowościach wykorzystywało się też scenariusze własne. Najważniejsza była idea, by dojść do stajenki i pokłonić się Jezusowi. Tak więc pod przewodnictwem aniołów, Maryi i Józefa wraz z pastuszkami udały się do Betlejem trzy orszaki: Azjatycki Króla Melchiora X, Afrykański Króla Baltazara X i Europejski Króla Kacpra X. W czasie długiej wędrówki rozgrywała się walka Dobra ze Złem. Na złą drogę sprowadzały podstępne węże, dworzanie Heroda namawiali do lenistwa, nieumiarkowania w jedzeniu i piciu, do nieczystości i chciwości. Zwyciężyło wprawdzie dobro, chociaż nie wszyscy słyszeli głosy aniołów, że ,,Bóg do każdego chce przyjść człowieka” – stąd w ludziach tyle nienawiści, zazdrości i pychy, często brak też pokory i cierpliwości.

W Sztabinie Orszak Trzech Króli zorganizowany był po raz drugi. Ta oddolna inicjatywa mieszkańców zdopingowana przez Akcję Katolicką i Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie zjednoczyła wielu mieszkańców. Poświęcili oni sporo wysiłku w nauczenie się ról, przygotowanie szopki, scenografii, kolęd, strojów, jak też wyśmienitej grochówki. Miejscowy Proboszcz Jerzy Galiński podziękował wszystkim organizatorom i uczestnikom orszaku, dostrzegając w miejscowym społeczeństwie konsolidację w kształtowaniu ducha misyjnego, który wyraża się w często w małych, bezimiennych aktach miłości, dobroci i szacunku dla każdego człowieka. Jeśli więc uczestnicząc w tegorocznym orszaku, odczuwaliśmy w naszych sercach takie głosy, to nasz udział w tej radosnej manifestacji był czymś więcej niż tylko jasełkową tradycją.

Helena Kozłowska

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć