Jaminy 21, 16-310 Sztabin
tel. 87 641 30 24
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Starszy bibliotekarz – Urszula Bugieda

Wakacje w filii bibliotecznej w Jaminach rozpoczęliśmy spotkaniem profilaktycznym na temat bezpieczeństwa podczas wakacji, przeprowadzonym przez pracownicę z PIP w Augustowie. Dzieci dowiedziały się o zagrożeniach, jakie mogą ich spotkać podczas letniego odpoczynku. Szczególną przestrogę skierowała do dzieci, które pomagają swym rodzicom w gospodarstwie rolnym.

Wspólnie przygotowywaliśmy się do festynu w Jaziewie. Odbyły się wówczas zajęcia teatralne do inscenizacji „Rzepki” Juliana Tuwima, jak również plastyczne, na których wykonywaliśmy latawiec biorący udział w konkursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Biebrza. Naszym zwyczajem są również warsztaty kucharskie. Smażyliśmy placki z jabłkami i bananami. Przez cały czas wakacji udostępnione były komputery. Młodzież spędzała przy nich najwięcej swego wolnego czasu. Książka też cieszyła się dużym powodzeniem i to zarówno wśród stałych czytelników biblioteki, jak i wypoczywających w okolicy turystów.

  1. U. Bugieda

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

IMG 283815 czerwca 2018 r. w Filii Bibliotecznej w Jaminach odbyła się promocja książki Sławomira Izaka „Biebrzańskie rymowanki”. Autor był zaskoczony ilością osób zgromadzonych na tym spotkaniu. Przez 30 lat pozyskał bowiem wielu przyjaciół, z którymi wiążą Go niemal rodzinne relacje. Odwdzięczył się właśnie im poprzez tomik wierszy o rzece, roślinach, zwierzętach i miejscach, a nade wszystko o ludziach i o tym, co pięknego się w nich i między nimi dzieje.

Z okazji Dnia Dziecka w Filii Bibliotecznej w Jaminach zorganizowany został pikinik. Dzieci samodzielnie ułożyły listę zabaw i zapełniły nimi wolny czas. Wśród nich były chusta Klanza, różnego typu zgadywanki, rebusy i łamigłówki.

WielkanocneMałymi krokami przygotowujemy się do świąt. W tym celu zorganizowaliśmy warsztaty, na których wykonywaliśmy kwiaty do palmy wielkanocnej. Przy okazji rozmawialiśmy o zwyczajach związanych z tym świętem. Różnokolorowe kwiaty, wykonane z papierowych chusteczek ozdobią niejedną wielkanocną palemkę.

U. Bugieda

„Więcej osiągnie ten, co z innymi wspólnie pracuje i się jednoczy…”

8 marca 2018 r. w remizie OSP w Jaminach odbyło się spotkanie z okazji Dnia Kobiet. Impreza została przygotowana przez miejscową filię biblioteczną i Szkołę Podstawową. Zebranych gości w uroczysty nastrój wprowadzili uczniowie szkoły. W przygotowanej inscenizacji, wyjaśnili znaczącą rolę kobiet we współczesnym świecie oraz w sposób kabaretowy przedstawili posłannictwo mężczyzny w codziennym życiu. Wszystkim obecnym Paniom wręczyli śliczne róże.

13 lutego 2018 r. odbyło się spotkanie DKK. Omawialiśmy książkę pt. Niania - Christiany Brand. Klubowicze przytoczyli najciekawsze ich zdaniem fragmenty utworu. Z wielkim entuzjazmem komentowali perypetie niani Matyldy i jej przygód związanych z opieką nad gromadką niesfornych dzieciaków. Zaproponowali, aby kolejną książką na spotkanie DKK była Ania z Zielonego Wzgórza, której losy chcieliby sobie przypomnieć.

U. Bugieda

01.02.2018 r. na spotkaniu DKK omawialiśmy książkę Elizy Piotrkowskiej „Ciocia Jadzia w RIO”. To już piąta opowieść o przygodach cioci Jadzi i jej bratanicy. Zdecydowanie jeszcze bardziej zwariowana od poprzednich! Książka chociaż przeznaczona jest dla starszych przedszkolaków, czytający ją dziecku dorosły też nie będzie się nudzić. Scenariusz tego spotkania przygotowała - Emilka. Wykonała zestaw quizów i zabaw o tematyce związanej z książką. Podczas jej omawiania biblioteka pękała od śmiechu klubowiczów.

U. Bugieda

Z okazji Dnia Świętego Walentego odbyły się warsztaty plastyczne. Z papierowych talerzyków dzieci wykonywały serduszkowe kapelusze. W tych pięknych nakryciach prezentowały się bardzo atrakcyjnie. Na pewno znalazły swego Walentego…

U. Bugieda

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii

W okresie ferii zimowych Filia Biblioteczna w Jaminach przygotowała szereg zajęć dla dzieci i młodzieży. Wśród nich były lekcje biblioteczne: „Spotkanie z twórczością Astrid Lindgren” w 15 rocznicę śmierci autorki, „Sieciaki w sieci”; warsztaty kucharskie - pizza, zajęcia animacyjno-czytelnicze, muzyczno-ruchowe z wykorzystaniem chusty KLANZA, warsztaty plastyczne, bal karnawałowy.

tydzień bibliotekW dniach 8-12 maja 2017 r. odbył się ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Filia Biblioteczna w Jaminach, jak co roku włączyła się w jego obchody. Hasłem przewodnim było motto: „Biblioteka. Oczywiście!”. Przez cały tydzień organizowane były różnego typu zajęcia tj. Ortofrajda - tworzenie ortograficznego latawca, zabawy ortograficzne z książką, biblioteka w plenerze - czytanie baśni w plenerze, tajemnice biblioteki – zajęcia literacko-plastyczne, jak powstaje książka? - tworzenie własnej książeczki.

czytacOd dwóch miesięcy motto J.I. Kraszewskiego było motywem działań do przeprowadzonych, cotygodniowych spotkań z uczniami klasy II i III SP w Jaminach. Na podstawie książek z Dyskusyjnego Klubu Książki uczniowie, regularnie, po kolei przygotowywali samodzielnie zajęcia z „Czytającej Biblioteki”. Głównym celem zorganizowanych przez Filię Biblioteczną spotkań było rozwijanie aktywności czytelniczej.

pieczenie tortilliZwyczajem naszej biblioteki stały się warsztaty kucharskie. Cieszą się one dużym powodzeniem. Młodzież zamienia się w małych kucharzy i przyrządza swoje smakołyki. W naszej bibliotece piekliśmy już pizzę, gofry, robiliśmy kanapki, koreczki.

wiosna(…) Zapachniało, zajaśniało, wiosna, ach to ty… - słowa piosenki Marka Grechuty stały się motywem do oficjalnego pożegnania zimy w naszej bibliotece. Pierwsze wiosenne słońce oraz pojawiające się zwiastuny wiosny zmobilizowały nas do spędzenia czasu na świeżym powietrzu.