Jaminy 21, 16-310 Sztabin
tel. 87 641 30 24
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Starszy bibliotekarz – Urszula Bugieda

13 lutego 2018 r. odbyło się spotkanie DKK. Omawialiśmy książkę pt. Niania - Christiany Brand. Klubowicze przytoczyli najciekawsze ich zdaniem fragmenty utworu. Z wielkim entuzjazmem komentowali perypetie niani Matyldy i jej przygód związanych z opieką nad gromadką niesfornych dzieciaków. Zaproponowali, aby kolejną książką na spotkanie DKK była Ania z Zielonego Wzgórza, której losy chcieliby sobie przypomnieć.

U. Bugieda

01.02.2018 r. na spotkaniu DKK omawialiśmy książkę Elizy Piotrkowskiej „Ciocia Jadzia w RIO”. To już piąta opowieść o przygodach cioci Jadzi i jej bratanicy. Zdecydowanie jeszcze bardziej zwariowana od poprzednich! Książka chociaż przeznaczona jest dla starszych przedszkolaków, czytający ją dziecku dorosły też nie będzie się nudzić. Scenariusz tego spotkania przygotowała - Emilka. Wykonała zestaw quizów i zabaw o tematyce związanej z książką. Podczas jej omawiania biblioteka pękała od śmiechu klubowiczów.

U. Bugieda

Z okazji Dnia Świętego Walentego odbyły się warsztaty plastyczne. Z papierowych talerzyków dzieci wykonywały serduszkowe kapelusze. W tych pięknych nakryciach prezentowały się bardzo atrakcyjnie. Na pewno znalazły swego Walentego…

U. Bugieda

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii

W okresie ferii zimowych Filia Biblioteczna w Jaminach przygotowała szereg zajęć dla dzieci i młodzieży. Wśród nich były lekcje biblioteczne: „Spotkanie z twórczością Astrid Lindgren” w 15 rocznicę śmierci autorki, „Sieciaki w sieci”; warsztaty kucharskie - pizza, zajęcia animacyjno-czytelnicze, muzyczno-ruchowe z wykorzystaniem chusty KLANZA, warsztaty plastyczne, bal karnawałowy.

tydzień bibliotekW dniach 8-12 maja 2017 r. odbył się ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Filia Biblioteczna w Jaminach, jak co roku włączyła się w jego obchody. Hasłem przewodnim było motto: „Biblioteka. Oczywiście!”. Przez cały tydzień organizowane były różnego typu zajęcia tj. Ortofrajda - tworzenie ortograficznego latawca, zabawy ortograficzne z książką, biblioteka w plenerze - czytanie baśni w plenerze, tajemnice biblioteki – zajęcia literacko-plastyczne, jak powstaje książka? - tworzenie własnej książeczki.

czytacOd dwóch miesięcy motto J.I. Kraszewskiego było motywem działań do przeprowadzonych, cotygodniowych spotkań z uczniami klasy II i III SP w Jaminach. Na podstawie książek z Dyskusyjnego Klubu Książki uczniowie, regularnie, po kolei przygotowywali samodzielnie zajęcia z „Czytającej Biblioteki”. Głównym celem zorganizowanych przez Filię Biblioteczną spotkań było rozwijanie aktywności czytelniczej.

pieczenie tortilliZwyczajem naszej biblioteki stały się warsztaty kucharskie. Cieszą się one dużym powodzeniem. Młodzież zamienia się w małych kucharzy i przyrządza swoje smakołyki. W naszej bibliotece piekliśmy już pizzę, gofry, robiliśmy kanapki, koreczki.

wiosna(…) Zapachniało, zajaśniało, wiosna, ach to ty… - słowa piosenki Marka Grechuty stały się motywem do oficjalnego pożegnania zimy w naszej bibliotece. Pierwsze wiosenne słońce oraz pojawiające się zwiastuny wiosny zmobilizowały nas do spędzenia czasu na świeżym powietrzu.

piernikiPierniczki bożonarodzeniowe to jedna z wielu słodkości świątecznych. Ich wypiekanie sprawia wielką frajdę nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dzieciom. One przecież najbardziej lubią wycinanie z ciasta różnych kształtów. A świąteczne pierniki mają tę zaletę, że mogą przybierać różnorodne formy. Od choinek, bombek choinkowych, misiów, gwiazdek, serduszek, a to wszystko w świątecznym przebraniu.

kubuś25 listopada to Dzień Pluszowego Misia. W naszej bibliotece także obchodziliśmy misiowe święto. Przypomnieliśmy historię jego powstania, czytaliśmy misiowe wierszyki, opowiadaliśmy za co kochamy swoje pluszaki, rozwiązywaliśmy zagadki.

X przeglądX Gminny Przegląd Poezji i Piosenki Patriotycznej 

11 listopada 2016 r. w całym kraju obchodziliśmy 98-ą rocznicę odzyskania niepodległości. Było ono dorobkiem pięciu pokoleń Polaków, które w różny sposób czciły ten listopadowy dzień. Początkowo nieufnie, jakby w obawie na jego tymczasowość, z biegiem lat bardziej wyraziście i masowo. W dniu tym dominują kolory biało-czerwone polskich flag, opasek, kotylionów, śpiewy piosenek patriotycznych, rekonstrukcje historyczne, rozmowy rodzinne, by przekazać najmłodszym ciągłość naszej pamięci narodowej oraz uczyć współczesnego patriotyzmu. Jest on dzisiaj rozumiany (zgodnie z potrzebami czasu) nie jako czynny udział w walkach zbrojnych, lecz jako sumienna praca na rzecz rodziny, środowiska i kraju. Szkoły i ośrodki kultury, które włączają młodzież do czynnego uczestnictwa w święcie, korzystają z zasobu kultury narodowej, coraz częściej sięgają też do dorobku lokalnego, przypominając sylwetki zasłużonych bohaterów i miejsca pamięci narodowej.

18.10.2016 r. w bibliotece odbył się konkurs recytatorski wierszy Jana Brzechwy. Uczniowie zainspirowani lekcją biblioteczną na temat twórczości poety, pięknie recytowali. W ich wykonaniu usłyszeliśmy między innymi: „Ciotka Danuta”, „Igła z nitką”, „Samochwała”, „Dzik” i wiele innych.

5.10.2016 r. w naszej bibliotece było bardzo wesoło. Uczniowie klas II i III szkoły podstawowej mieli lekcje biblioteczną na temat postaci i twórczości Jana Brzechwy. To niesamowity autor wielu wierszy i bajek, które pokolenia znają na pamięć. Lekcję rozpoczęliśmy rebusami i zagadkami dotyczącymi postaci pisarza.