5 lutego w prawie 100 krajach na całym świecie obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. Jego celem jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, a także zaznajomienie rodziców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online. W związku z tym w filii bibliotecznej odbyła się lekcja biblioteczna dotycząca tego problemu, podczas której uczestnicy zagrali w interaktywną grę decyzyjną pt. „Rufus w opałach”. Zadanie polegało na przejściu gry na dwa sposoby. W pierwszej rundzie klikali pozytywne reakcje Rufusa (zachowania bezpieczne, które nie prowokują kłopotów) i obserwowali skutki. Natomiast w drugiej klikali w nieprawidłowe reakcje Rufusa i również obserwowali skutki. Następnie sformułowali wnioski na temat, czy i dlaczego korzystne są zachowania zgodnie z rozsądkiem i wiedzą o bezpiecznych relacjach w Sieci. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się o zagrożeniach dla młodych użytkowników nowoczesnych technologii, oraz uświadomili sobie jak racjonalnie z nich korzystać.

U. Bugieda