marsz papieskiDrugiego kwietnia – w piękny, ciepły wieczór w parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Jaminach odbył się marsz papieski. Organizowany on jest w tej parafii już po raz czwarty, przez proboszcza parafii Jaminy – Krzysztofa Bronakowskiego. To piękny sposób złożenia hołdu Ojcu Świętemu w 11 rocznicę śmierci.

Wierni z kilku parafii, wraz z swymi ukrytymi w głębi serca intencjami, wyruszyli o godzinie 19.00 z Jaziewa, gdzie z modlitwą i śpiewem na ustach, pod eskortą OSP w Jaziewie pielgrzymowali w kierunku kościoła w Jaminach. Przed 21.00 pod figurą Jana Pawła II, odśpiewali Apel Jasnogórski, następnie przeszli do kościoła, gdzie odbył się montaż słowno- muzyczny przygotowany przez Filię Biblioteczną w Jaminach pt. „Przez krzyż do chwały”. Nawiązywał on do znaczenia i roli krzyża w życiu każdego człowieka, a także ukazywał znaczenie krzyża jako znaku zbawienia.

Młodzież czytała fragmenty Ewangelii, opowiedziała w sposób teatralny piękną i bardzo wymowną balladę o krzyżu, a także życzyła wszystkim zebranym, abyśmy przemienili serca zatwardziałe i nieczułe na ludzką krzywdę w ogrom życzliwości, która będzie emanować na innych. Montaż ten uzupełnił proboszcz parafii, nawiązując pięknie do życia Jana Pawła II, który zawsze powtarzał, że Krzyż jest wpisany w życie każdego człowieka, namawiał, abyśmy się go nie wstydzili i kroczyli przez nasze życie nie narzekając na swój krzyż i nie lękali się go, o czym mówią także słowa pieśni wielkopostnej wypowiedzianej w przedstawieniu „Panie, Ty widzisz, krzyża się nie lękam, Panie, Ty widzisz, krzyża się nie wstydzę. Krzyż Twój całuję, pod krzyżem uklękam, bo na tym krzyżu Boga mego widzę…". Montaż słowno-muzyczny nagrodzony był wielkimi brawami.

Na koniec uroczystości upamiętniającej śmierć Ojca Świętego, proboszcz udzielił Komunii Świętej i Błogosławieństwa Bożego, natomiast chór działający przy parafii pod przewodnictwem organisty Pana Jacka Kulika odśpiewał piękną pieśń streszczającą życie naszego papieża - Polaka. Z sercami napełnionymi modlitwą wyraziliśmy żywą pamięć o Ojcu Świętym.

Urszula Bugieda