Szanowni Państwo,

Chciałabym poinformować, że korespondencyjne konto e-mailowe Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie zostało zmienione. Od teraz proszę kierować wszelkie wiadomości na adres: sztabin@centrum-biblioteczne.pl

Z poważaniem,
Małgorzata Ostrowska
Dyrektor Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie

W dniach 27-31.07.2016 r. we Wrocławiu odbył się Literacki Woodstock - zlot członków i moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki z całego kraju. 800 członków DKK  z całej Polski przybyło do Wrocławia, aby wspólnie świętować 10-lecie istnienia ruchu. Miałam, to szczęście, iż mogłam być jego uczestniczką.

Nasza podlaska grupa licząca 20 osób, koordynatorem DKK p. Małgorzatą Rokicką - Szymańską wyruszyła w środę rano. Nieświadomi mnóstwa atrakcji, jakie na nas czekały, zakwaterowaliśmy się w akademiku studenckim we Wrocławiu.

Pierwszego dnia, po obfitym śniadaniu, wyruszyliśmy na teren Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, gdzie odbywała się uroczystość. Tam odbyły się pierwsze warsztaty Hymnu Książki, który mieliśmy odśpiewać trzeciego dzień pobytu na wrocławskim Rynku. Muzyka skomponowana przez jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów – Jana Kanty Pawluśkiewicza, słowa napisane przez Tadeusza Różewicza, stały się hymnem miłości do książki…

„Poeta to na pewno ktoś,
Słuchajcie głosu poety
Choćby ten głos
był cienki jak włos(…)”

Hymn Książki UNESCO powstał we Wrocławiu i już zawsze będzie śpiewany we wszystkich przyszłych Stolicach Książki.

Kolejnym punktem spotkań w 8 namiotach były wykłady „O literaturze i wokół literatury”, prowadzone przez wspaniałych moderatorów tj. Elżbietę Kalinowską, Piotra Koftę, Martę Konarzewską, Szymona Kloska, Artura Wabika , Magdę Piekarską, Agnieszkę Rasińską – Bóbr, Bernadettę Darską, Agnieszkę Karp – Szymańską. Tematyka bloków tematycznych była tak różnorodna, że było, co wybierać. Największe wrażenie wywarł na mnie wykład M. Konarzewskiej pt. Od „Zmierzchu” do…, w którym między innymi omawiała, jakim językiem powinny być pisane książki dla współczesnej młodzieży. Późnym wieczorem odbyła się wielka Gala Dyskusyjnych Klubów Książki. Była to prezentacja DKK i wręczenie nagrody dla najbardziej poczytnych autorów literatury pięknej, literatury faktu i literatury dla dzieci i młodzieży. Nagrody te dostali: Jacek Dehnel, Barbara Kosmowska, Wiesław Myśliwski, Jacek Hugo - Bader. Gościem specjalnym gali była hiszpańska pisarka i dziennikarka Rosa Montero. W asyście tłumaczki, zaprezentowała niepublikowane dotąd w Polsce opowiadanie „Ślepa miłość”, które rozbawiło wszystkich uczestników. Dobrego nastroju nie była w stanie popsuć nawet wieczorna burza i deszcz. Poza tym, czym byłby „Woodstock” bez deszczu? Tańcząc i bawiąc się przy muzyce Pablopavo i Ludzików, najbardziej literackim zespołem w Polsce, zakończyliśmy pierwszy dzień zlotu.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy warsztatami Hymnu Książki, następnie wybieraliśmy namioty, w których słuchaliśmy dziewięciu wykładów, prowadzonych przez  ekspertów prezentujących najciekawsze tytuły książkowe z różnych zakątków świata – od Europy Środkowej i Wschodniej, poprzez Afrykę, Amerykę Łacińską aż do Azji. Po południu odbył się Dyskusyjny Klub Książki. Były to rozmowy z takimi autorami jak ­ Jacek Dehnel, Wit Szostak, Sylwia Chutnik,  Magdalena Tulli, Barbara Kosmowska, Joanna Fabicka, Marek Krajewski, Marcin Wroński, Stanisław Łubieński, Robert Pucek, Wojciech Jagielski, Jacek Hugo – Bader, Elżbieta Kalinowska, Tomasz Pindel, Grażyna Jagielska, Anna Janko. Było w czym wybierać, chodziliśmy od namiotu do namiotu, by posłuchać chociaż przez chwilę imponujących wykładów. Ostatnim punktem drugiego dnia Literackiego Woodstocku były spotkania autorskie, którego gośćmi byli: Olga Tokarczuk oraz Ildefonso Falcones, autor słynnej Katedry w Barcelonie.

Trzeci – ostatni dzień spotkania członków dyskusyjnych klubów z całej Polski, była to przede wszystkim próba generalna Światowego Hymnu Książki UNESCO i rozmowa z Danutą Wałęsą na wrocławskim Rynku, która zachęcała uczestniczki spotkania do aktywnego działania na rzecz walki o prawa kobiet. Zaznaczyła, iż „w dobie komputerów i telefonów komórkowych, bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem jest szczególnie ważny. Nie możemy go unikać i wyręczać się technologią”. Jako bibliotekarzowi pozostaje mi tylko zaznaczyć, iż biblioteka byłaby i jest świetnym do tego kontaktu miejscem. Było to niezwykłe spotkanie z niezwykle mądrą i ciepłą kobietą, która uważa, że „w rękach młodszych od niej jest siła, aby coś zmienić”.

Po powrocie na teren festiwalu, uczestnicy mogli wziąć udział w jednym z ośmiu spotkań z piętnastoma pisarzami tj. Grażką Lange, Małgorzatą Cackowską, Jakubem Żulczykiem, Łukaszem Orbitowskim, Gają Grzegorzewską, Joanną Jodełką, Grzegorzem Kasdepke, Anną Czerwińską – Rydel, Michałem Rusinkiem, Mariuszem Urbankiem; Małgorzatą Gutowską – Adamczyk, Hanną Cygler, Bartkiem Sabelą, Ziemowitem Szczerkiem, Lidią Ostałowską, Cezarym Łazarewiczem. Ciężko było się zdecydować, który namiot wybrać, jednak mój DKK jest prowadzony dla dzieci i młodzieży, więc wybór padł na G. Kasdepke i A. Czerwińską – Rydel.Czas Literackiego Woodstocku niestety upłynął. Napełniona godzinami spotkań, rozmów o książkach, przez książki i dla książek, trochę zmęczona, jednak naładowana energią intelektualną z rozmów z tak wspaniałymi ludźmi wróciłam do swego domu, pracy do swoich małych klubowiczów. Chociaż jak powiedział Grzegorz Kasdepke, że niezależnie od tematu swojej książki ma jeden cel: „Uzależnić dzieci od czytania. Czas na czytanie mądrych książek przyjdzie dla nich później”, to ja jednak chciałabym, aby tych dorosłych czytelników, szczególnie w mojej filii przybyło. Może spotkania DKK prowadzilibyśmy również dla dorosłych.? Bo przecież….

(….)Dziś włoskiem tym poety głos
Słyszycie
Ktoś tam słyszy….
T. Różewicz

Urszula Bugieda