Jastrzębna Druga 45, 16-310 Sztabin
tel. 87 641 40 43
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Bibliotekarz – Sylwia Łazarska

Filia w Jastrzębnej Drugiej mieści się w budynku po byłej szkole podstawowej. Czytelnicy oprócz zgromadzonego księgozbioru mogą korzystać z komputerów z dostępem do Internetu.

Biblioteka ściśle współpracuje ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Jastrzębna Druga – Ostrowie. Razem organizujemy imprezy i festyny promujące czytelnictwo oraz tradycje lokalne. Prowadzimy także szkolenia związane z obsługą komputera i korzystania z Internetu.

Przy bibliotece działa Dyskusyjny Klub Książki.

Ferie zimowe to dla dzieci pora odpoczynku od nauki i codziennych szkolnych obowiązków. Filia Biblioteczna w Jastrzębnej Drugiej, aby umilić im ten wolny czas, zorganizowała kilka spotkań, z których każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Największą atrakcją był kulig zorganizowany wraz ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Jastrzębna Druga – Ostrowie i mieszkańcami. Zakończyliśmy go rozpaleniem ognisk, przy których można było ogrzać się i upiec kiełbaski.

wielkanocnyWzorem lat poprzednich również w tym roku Filia Biblioteczna w Jastrzębnej Drugiej przy współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Jastrzębna Druga-Ostrowie oraz dzięki wsparciu finansowemu Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zorganizowały warsztaty wielkanocne. Na spotkaniu tym królowały przede wszystkim jajka, jako symbol zbliżających się świąt, ale nie zabrakło również zajączków i kurczaczków.

kota17 lutego 2017 r. spotkaliśmy się, by uczcić obchodzone tego dnia święto kota. Na początku obejrzeliśmy zdjęcia kotów różnych ras, a także kocich bohaterów z bajek. Porozmawialiśmy o własnych pupilach. Następnym punktem naszego spotkania było robienie masek kotów oraz czytanie książeczek: W. Badalskiej – „Muzyka na krzywej wieży”, D. Gellner – „Koty” oraz na specjalne życzenie uczestników: St. Jachowicz – „Chory kotek”.

warsztaty plastyczne24 maja 2016 r. odbyły się warsztaty plastyczne z okazji zbliżającego się Dnia Matki. Tym razem Ewa Białous uczyła zebrane dzieci wykonywania prostych kwiatów z krepiny, które następnie zebrane zostały w małe bukieciki i umieszczone w kolorowych koszyczkach z pianki plastycznej. Te piękne własnoręcznie wykonane prezenciki, dzieci wręczyły wzruszonym mamusiom.

czytanie na śniadanieW kwietniu 2016 roku byłam gościem na nietypowych lekcjach języka angielskiego w klasach IV, V i VI w ZSS w Krasnymborze. Lilia Kuleszewicz czytała wybrane bajki w języku angielskim, ja w języku polskim, a Emilia Świątkowska uatrakcyjniła czytanie pięknymi ilustracjami multimedialnymi. Potem uczniowie odpowiadali po angielsku na pytania dotyczące baśni. Spotkania te miały na celu zmotywowanie młodzieży do czytania zarówno w języku polskim jak i angielskim.

wielkanocnyPrzed Świętem Wielkanocnym w naszej bibliotece odbyły się warsztaty plastyczne, które poprowadziła pani Ewa Białous. Dzieci miały okazję nauczyć się jak ze zwykłego szarego papieru, zrobić przepiękny wianuszek wielkanocny z kurczaczkiem wykonanym ze styropianowego jaja. I chodź była to bardzo pracochłonna ozdoba, wszyscy uczestnicy dotrwali do końca.

Tegoroczne ferie możemy zaliczyć do bardzo udanych. W trakcie 8 spotkań przeprowadziliśmy warsztaty orgiami, wykonaliśmy bałwana z plastikowych kubeczków jednorazowych, lepiliśmy pingwinki i inne cuda z plasteliny oraz czytaliśmy bajeczki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty kulinarne, na których piekliśmy i ozdabialiśmy kruche ciasteczka. Największą atrakcją był zorganizowany wraz ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Jastrzębna Druga-Ostrowie bal, w czasie którego razem z panią Ewą Białous przeprowadziłam liczne zabawy i konkursy.

Czytam sobie

5 stycznia 2016 r. już po raz trzeci spotkaliśmy się na warsztatach z serii „Czytam sobie w bibliotece”. Scenariusz zajęć opierał się na książeczce Wojciecha Widłaka „Syrop maga Abrakabry”. Rozpoczęliśmy od wspólnego przeczytania tej pięknej historyjki, potem rozmawialiśmy o naszych wyobrażeniach na temat magów i sułtanów oraz oglądaliśmy przepiękne sułtańskie pałace.