IMG 283815 czerwca 2018 r. w Filii Bibliotecznej w Jaminach odbyła się promocja książki Sławomira Izaka „Biebrzańskie rymowanki”. Autor był zaskoczony ilością osób zgromadzonych na tym spotkaniu. Przez 30 lat pozyskał bowiem wielu przyjaciół, z którymi wiążą Go niemal rodzinne relacje. Odwdzięczył się właśnie im poprzez tomik wierszy o rzece, roślinach, zwierzętach i miejscach, a nade wszystko o ludziach i o tym, co pięknego się w nich i między nimi dzieje.

Niektóre z wierszy dedykował podczas spotkania wybranym osobom. Wybrzmiewały one szczególnie obrazowo w scenerii pięknych nadbiebrzańskich widoków wyświetlanych na ekranie. Przez długi już czas zafascynowania Biebrzą zmieniali się ludzie – jedni wydorośleli, inni postarzeli, a rzeka nie straciła nic ze swego uroku, nadal czaruje i zachwyca.
Podobnie i ludzie w odczuciu autora są gościnni, serdeczni, pracowici, zasłuchani w tajemnicę Pobojnej Góry, to o niej od wieków krążą legendy, a jej historia wciąż inspiruje. Pobojnej Górze autor wraz z przyjaciółmi ustawili kamienny głaz, z wyrytą na nim wymowną dedykacją i zapisem nutowym. Jest on symbolem łączącym ludzi, tak zakochanych w Biebrzy jak twórca „Biebrzańskich rymowanek”, który wszystkim uczestnikom tego wyjątkowego spotkania podarował swoją książeczkę z dedykacją.
To był przyjemny moment, ale mamy nadzieję, że nie ostatni, bo usłyszeliśmy zapowiedź o kontynuacji poetyckich eksperymentów o naszej krainie.
Miłym akcentem spotkania był występ zespołu „Kaprys”, jak też piosenka wykonana przez Weronikę – jedną z bohaterek „Biebrzańskich rymowanek”.

Helena Kozłowska