Zakończyła się pilotażowa edycja kampanii społecznej „Mała Książka wielki człowiek”, realizowana przez Instytut Książki w ramach promocji czytelnictwa wśród trzylatków. Miała ona zachęcić rodziców do częstego odwiedzania biblioteki i codziennego, rodzinnego czytania z dzieckiem. Udział w projekcie wzięło 3 tysiące bibliotek w całej Polsce. Pośród nich znalazło się Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie. Wyprawki czytelnicze, w których znalazły się: książka „Pierwsze wiersze dla..., czyli zbiór wierszy autorstwa wybitnych polskich poetów, pięknie zilustrowany przez Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka, broszura dla rodziców „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka, która przypomina o korzyściach wynikających z czytania oraz Karta Małego Czytelnika do zbierania naklejek. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzymuje naklejkę, a po zebraniu dziesięciu – imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania.

W naszej bibliotece wyprawki czytelnicze odebrało 14. trzylatków, którzy systematycznie odwiedzają bibliotekę wraz z rodzicami, wypożyczają książki i zbierają naklejki. Do rozdania pozostało nam jeszcze 6 wyprawek, po odbiór, których zapraszamy tym razem dzieci urodzone 2016 roku.

Z informacji jakie przekazał nam Instytut Książki, w przyszłym roku projekt będzie kontynuowany. Przygotowywane są kolejne "wyprawkowe" książki, tym razem dla starszych dzieci. Czekamy na informacje i o szczegółach będziemy Państwa informować.

M. Ostrowska