Czas zimowego odpoczynku uczniów już się skończył. We wspomnieniach dzieci uczestniczących w spotkaniach przygotowanych przez placówki Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie, pozostaną bale karnawałowe i warsztaty. Ofertę przygotowaliśmy na miarę swoich możliwości, dostosowując się do obowiązujących obostrzeń. Zadowalająca była frekwencja, która pokazała, jak bardzo dzieci pragną spotkań integrujących, gier ruchowych, kontaktu z rówieśnikami – obecnie ograniczonego przez panującą pandemię. 

Dużo dzieci uczestniczyło w warsztatach plastycznych, podczas których wykonywali prace z wykorzystaniem płatków kosmetycznych, pasty do zębów, koty z papieru. Dzieci lubią tego typu zajęcia, ponieważ podnoszą one poczucie własnej wartości, budują wiarę we własne siły oraz budzą odpowiedzialność za wykonaną pracę, którą z ogromną radością prezentują swoim bliskim.

 Gotowanie jest jedną z kluczowych umiejętności człowieka, dlatego też w naszym harmonogramie spotkań nie mogło zabraknąć warsztatów kulinarnych. Dzieciom bardzo smakowały samodzielnie przygotowane pizze i ciasteczka, a wspólny posiłek odebrali jak najlepszą nagrodę.

Frajdę w czasie ferii przyniosły też bale karnawałowe. Dzieci odświętnie ubrane, a niejednokrotnie przebrane za postacie bajkowe, chętnie brały udział w grach (czasem angażując swoje mamy). Niezawodna w zabawie była chusta animacyjna i tunel. Radość i zaangażowanie towarzyszyły starym sprawdzonym zabawom np. „Cesarzu, chcemy do Ciebie”, „Pomidor”, „Raz, dwa, trzy baba Jaga patrzy”.

„Opowieści pogranicza” to spotkanie edukacyjne oparte na lekturze fantastyczno-przyrodniczej pt. „Gucio zaczarowany” autorstwa Zofii Urbanowskiej. Uczestnicy spotkania obejrzeli film zrealizowany w pracowni ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach, we współpracy z Fundacją POGRANICZE w Krasngrudzie. Powieść o Guciu, nazywana jest pierwszą ekologiczną książką dla dzieci. Była ukochaną lekturą dzieciństwa Czesława Miłosza, Jarosława Iwaszkiewicza i Aleksandra Wata. Miłosz był „Guciem” tak zafascynowany, że napisał przedmowę do jej pierwszego powojennego wydania. W powieści ukazano historię chłopca, który za swoje lenistwo został przez wróżkę ukarany przemianą w muchę. Wróżka obdarzyła go ponadto czerwoną czapeczką, stanowiącą znak, że jest pokutnikiem – przemienionym człowiekiem – i nie wolno robić mu krzywdy. W tej postaci ogląda świat, poznając prawidła przyrody. Na swojej drodze spotyka różne zwierzęta, rozmawia z nimi i przekonuje się, że każda, nawet drobna istota, ma swoje zadanie do wykonania. I choć w końcu cała przygoda okazuje się jedynie snem, Gucio potrafi wyciągnąć naukę ze swoich przeżyć i przezwyciężyć swoje próżniactwo. To piękna i cenna książka. Centrum posiada ją w swoich zbiorach. Zachęcamy do przeczytania tej lektury.

Drogie dzieci – jesteśmy wdzięczni, że zechcieliście z nami spędzić swój wolny czas. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w organizację spotkań oraz rodzicom - za dowiezienie swoich pociech na zajęcia.

Małgorzata Ostrowska

Galeria