12 kwietnia2022 r. w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Sztabinie odbyło się spotkanie z Krzysztofem Petkiem – autorem powieści sensacyjno-przygodowych, organizatorem wypraw, podróżnikiem, dziennikarzem oraz instruktorem survivalu. W spotkaniu uczestniczyła grupa uczniów ze szkoły w Sztabinie.

Krzysztof Petek jest osobą wyjątkową i niezwykłą. O swoich wyprawach potrafi zajmująco opowiadać – przypuszczam, że bez końca. Nasze spotkanie ograniczał jednak czas, dlatego też autor zabrał nas z w podróż tylko do Południowej Ameryki, Rumunii, Syberii i Ukrainy. Swoją opowieść wzbogacił bogatym materiałem zdjęciowym. Podziwialiśmy piękne krajobrazy, w tym najpotężniejszą rzekę świata – Amazonkę, która jest miejscem dzikiej przyrody i wciąż jednym z najmniej zbadanych regionów na ziemi. Przekonaliśmy się, jak ważna w czasie wędrówki po tropikalnych lasach jest dobra maczeta i że mroźna Syberia wymaga odpowiednio dużo warstw ubrań – zapomnienie choćby o jednej z nich, może kosztować najwyższą cenę. Wysłuchaliśmy opowieści o życiu ludzi w różnych częściach świata, o plemionach funkcjonujących tylko w obrębie swojej wioski i okolicznej dżungli, ale też wspólnotach dotkniętych „nową” kulturą. Mówił o ich odmiennym stylu życia i problemach, o ich życzliwości i chęci niesienia pomocy drugiemu człowiekowi – o czym wielokrotnie przekonał się podczas kryzysowych sytuacji. W zadumę wprowadziły nas zdjęcia obrazujące zabytki Ukrainy, których już nie ma……
Prowadząc spotkanie, autor nie skupił się na swoich wydawnictwach, nie zachwalał, nie promował napisanych przez siebie książek. Uważa, że w całym procesie tworzenia literatury najważniejsze jest zbieranie materiału, co zajmuje mu kilka miesięcy, a bywa i kilka lat. Zachęcał do podróży, do rozwoju poprzez poznawanie świata i czerpania z doświadczenia innych.
Spotkanie odbyło się dzięki przychylności Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki.

Małgorzata Ostrowska

Galeria