30 września, w piątkowy wieczór, w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Sztabinie odbyła się Noc Bibliotek. To ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek, jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodny mi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji. Akcję zainicjowało Centrum Edukacji Obywatelskiej, pod patronatem Biblioteki Narodowej, z udziałem współorganizatorów – Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W tym roku hasło „To się musi powieść” było interpretowane na wiele sposobów.
Akcja Noc Bibliotek i atrakcje jej towarzyszące przyciągnęły wiele osób na nocowanie między regałami, do bibliotecznego kina, do wspólnego czytania, na różne warsztaty i zabawy.

Iwona Zawiślak z Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie zainicjowała w ramach Nocy Bibliotek spotkanie Babskiego Wieczoru Filmowego. Była to porcja rozrywkowego kina, które zostawia widza z uśmiechem i dobrym samopoczuciem.
Tradycyjnie po seansie: łakocie - kawa i ciastko. Rozmowy o filmie i dziewczyńskie pogaduchy o kolejnych spotkaniach, nie miały końca.
Spotkania wyłącznie w gronie kobiet i to tych najbliższych są wyjątkowe – mają wymiar terapeutyczny. Można na nich porozmawiać o wszystkim i tym różnią się od spotkań w mieszanym gronie najbliższych przyjaciół, że na wiele spraw patrzymy z tylko nam znanej perspektywy. Kobiecej, czyli uważnej i empatycznej.
Bezcenne jest to, że wszystkie przybyłe na spotkanie panie, to miłośniczki dobrej literatury. Nie omieszkały wymienić się refleksjami z ostatnio przeczytanych pozycji książkowych.
Biblioteka na szczęście jest ciągle doposażana w nowości wydawnicze i zaprasza również innych mieszkańców gminy.
Serdecznie dziękuję za spotkanie.
MM