nocZwyczajem Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie są obchody Nocy Świętojańskiej tzw. Sobótki czy też Nocy Kupały. Każdego roku spotykamy się na plaży w Sztabinie i w różnej formie obchodzimy to święto.

W tym roku 23 czerwca zaplanowaliśmy wspólne wicie wianków, puszczanie ich na wodę, poszukiwanie przez dzieci kwiatu paproci, oraz ognisko. Wszyscy uczestnicy przynieśli ze sobą różnokolorowe kwiaty i zioła. W przyjemnej i wesołej atmosferze tworzyliśmy nasze wianuszki. Wiciu przewodniczyła pani Basia Czerwińska, która pokazała różne metody na ich uplecenie. Oczywiście największą frajdą dla dzieci było wrzucanie ich do wody. Wianki popłynęły z nurtem rzeki bardzo szybko. Każde dziecko dostało nagrodę za swój wianuszek.

W czasie kiedy przygotowywaliśmy się do pieczenia kiełbasek w ognisku, dzieci szukały kwiatu paproci, który zakwita tej magicznej nocy. Emocji towarzyszące szukaniu były niesamowite. W tak sielskiej atmosferze, dobrej pogodzie pozostaliśmy do chwili, aż z zasięgu wzroku znikły nasze wszystkie wianuszki.

U. Bugieda