IX wystawa2 lipca 2017 r. w Sztabinie odbyła się IX Wystawa Koni Rasy Zimnokrwistej i Ardeńskiej. Do konkursu zgłoszono 22 konie. Każdemu wystawcy zależało, aby jego zaprezentował się jak najlepiej, dlatego też od wczesnych godzin rannych przygotowywali swoje zwierzęta. Wszystkie były dokładnie wyczyszczone, miały wyczesane i przystrojone grzywy.

Regulamin konkursu dopuszczał uczestnictwo koni zdrowych, we właściwej kondycji i pielęgnacji, zgłoszone wcześniej do Związku i umieszczone w katalogu. Właściciel prezentowanego konia musiał być członkiem Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni w Białymstoku.

Komisja dokonała oceny ich cech indywidualnych takich jak typ rasowy i płciowy, pokrój oraz „wrażenie ogólne” tj. pielęgnacja, kondycja, limfatyczność, przygotowanie konia do prezentacji w ręku i jego współpraca z prezenterem.

Oceniane konie były pokazywane w ręku, w stępie i kłusie w trzech kategoriach: źrebięta pod matkami, klacze roczne i dwuletnie.

W kategorii „źrebięta pod matkami” czempionem został  AZYL-M Rafała Murawskiego, drugie miejsce zajął WITRAŻ Andrzeja Kondrackiego, trzecie - BIRKA Franciszka Okrągłego

W kategorii „klacze roczne” najwyżej oceniono TIGRĘ Marcina Świdy, drugie miejsce zajęła BRYZA Zdzisława Tokarzewskiego, trzecie – WAZA Wojciecha Ułanowicza.

W kategorii „klacze dwuletnie” pierwsze miejsce otrzymała POZA Czesława Chołko, drugie – GLASBENA Andrzeja Kondrackiego, natomiast miejsce trzecie zajęła MADERA Czesława Chołko.

Wszystkim nagrodzonym hodowcom gratulujemy.

Sponsorami wystawy byli: Bank BGŻ w Augustowie, Bank Spółdzielczy w Augustowie, Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie, Firma STAN-ROL Jaświły, Nadleśnictwo Augustów, Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Augustowie, Podlaska Izba Rolnicza w Augustowie, Starostwo Powiatu Augustowskiego, Urząd Marszałkowski w Białymstoku, Wójt Gminy Sztabin, WZHK w Białymstoku.