„Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,
A na tej fladze, biel i czerwień,
Czerwień to miłość,
Biel serce czyste,
                                                                Piękne są nasze barwy ojczyste.
Czesław Janczarski „Barwy ojczyste”

Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie wraz z grupami 3, 4 i 5-latków Oddziału Przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Sztabinie w ramach cotygodniowych zajęć „Czytającej Biblioteki”, uczciło zbliżające się Święto Konstytucji 3 Maja. Na to spotkanie wybrałam książkę pt. „Elementarz Patrioty, czyli Kocham Polskę”, która idealnie pasuje na tę okazję oraz jest dobrym punktem wyjścia do rozmów o Polsce i o tym, co to znaczy być Polakiem.

Treści zawarte w elementarzu przedstawione są za pomocą wesołych, łatwo wpadających w ucho wierszyków oprawionych pięknymi ilustracjami, zdjęciami i mapami. Znajdują się w nim informacje o polskich zwyczajach i tradycjach, ważnych i sławnych Polakach, najbardziej znane polskie legendy oraz opisy najważniejszych wydarzeń z historii Polski. Wprowadzająca część książki wyjaśnia zaś w ciekawy, obrazowy sposób, co to właściwie jest patriotyzm, co to jest ojczyzna i naród, a także czy patriotą może być również Przedszkolak.

Dzieci z uwagą wysłuchały czytanych przeze mnie tekstów, a następnie omówiliśmy symboliczną wymowę barw polskiej flagi, jak i dlaczego należy szanować symbole narodowe. Spotkanie zakończyliśmy wykonywaniem małych flag, z którymi zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.

Myślę, że te zajęcia były dla przedszkolaków wspaniałą lekcją o tym, że są Polakami, a Polska to ich ojczyzna i dom.

Iwona Zawiślak