Jastrzębna Druga 45, 16-310 Sztabin
tel. 87 641 40 43
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Bibliotekarz – Sylwia Łazarska

Filia w Jastrzębnej Drugiej mieści się w budynku po byłej szkole podstawowej. Czytelnicy oprócz zgromadzonego księgozbioru mogą korzystać z komputerów z dostępem do Internetu.

Biblioteka ściśle współpracuje ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Jastrzębna Druga – Ostrowie. Razem organizujemy imprezy i festyny promujące czytelnictwo oraz tradycje lokalne. Prowadzimy także szkolenia związane z obsługą komputera i korzystania z Internetu.

Przy bibliotece działa Dyskusyjny Klub Książki.

„Czytam sobie” to seria książeczek przeznaczona dla dzieci rozpoczynających swoją przygodę z czytaniem, jak też działanie promujące czytelnictwo, której organizatorem jest Grupa CzasDzieci.pl, działająca na zlecenie HarperCollins Polska. Do udziału w akcji włączyła się również Filia Biblioteczna w Jastrzębnej Drugiej, prowadząc zajęcia w Szkole Podstawowej w Krasnymborze. Pierwsze spotkanie, adresowane do przedszkolaków, poświęcone było książeczce „Syrop maga Abrakabry” Wojciecha Widłaka. Drugie – skierowane do uczniów klasy pierwszej opierało się na książce Zofii Staneckiej „Historia pewnego statku. O rejsie „Titanica”. Scenariusze do spotkań opracowane były przez organizatora akcji.

Galeria

W trakcie ferii zimowych na dzieci i młodzież odwiedzające bibliotekę w Jastrzębnej Drugiej czekało sporo atrakcji. Odbył się bal karnawałowy pt. „W dżungli uczuć” prowadzony przez animatorkę Żanetę. Miłośnicy prac plastycznych spotkali się na warsztatach, na których wykonywali skaczące bałwanki oraz zimowe obrazki malowane puszystą farbą. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszyły się również gry planszowe, zwłaszcza te ćwiczące pamięć i spostrzegawczość.

Galeria

 

26.02.2022 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Jastrzębnej Drugiej. Omówiliśmy na nim książkę Marcina Byczkowskiego „12 miesięcy”, jest to zbiór 12 wierszy, po jednym na każdy miesiąc. Utwór był okazją do rozmów o ulubionych porach roku. A korzystając z okazji, że spotkanie wypadło w Dniu Dinozaura uczestnicy wykonali sobie odpowiednie maski oraz maleńkie dinozaury wykluwające się z jajek.

Sylwia Łazarska

galeria

W czasie tegorocznych ferii zimowych w bibliotece w Jastrzębnej Drugiej odbyły się 3 spotkania dla czytelników. Na warsztatach plastycznych dzieci wykonywały obrazki o tematyce zimowej z użyciem płatków kosmetycznych i pasty do zębów oraz portrety bałwanków wykonane za pomocą suchych pasteli. Na warsztatach kulinarnych uczestnicy robili pizzę z przyniesionymi przez siebie ulubionymi dodatkami. A na zakończenie ferii odbył się pełen atrakcji bal karnawałowy. Serdeczne podziękowania kieruję do wszystkich uczestników oraz do ich wspaniałych rodziców.

Sylwia Łazarska

galeria

 

 Ci którzy w czasie ferii zimowych odwiedzili Filię Biblioteczną w Jastrzębnej Drugiej nie mogli narzekać na nudę. Podczas naszych spotkań można było wykonać przepiękne laurki dla babci i dziadka, pograć w bardzo interesujące gry planszowe, poukładać puzzle. Zgodnie z kilkuletnią tradycją nie zabrakło również balu karnawałowego, na którym dzieci nie tylko tańczyły, ale też uczestniczyły w grach i zabawach ruchowych.

Sylwia Łazarska

Zapraszamy do obejrzenia galerii

 

Grudzień to czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, ozdabiamy nasze drzewka choinkowe, okna i domy. W tym roku czytelnicy Filii Bibliotecznej w Jastrzębnej Drugiej mieli możliwość uczestniczyć w dwóch spotkaniach, podczas których nauczyli się wykonywać nowe ozdoby. Na pierwszym spotkaniu 13 grudnia wykorzystane zostały kolorowe kartony i pianki kreatywne, z których powstały przepiękne choineczki, aniołki, bałwanki i mikołaje. Na drugim zaś spotkaniu pani Ewa Białous pokazała uczestnikom, jak przygotować masę porcelanową i wykonać z niej piękne zawieszki na choinkę.

Sylwia Łazarska

 Zapraszamy do obejrzenia galerii

 
Tradycją w naszej bibliotece stało się obchodzenie urodzin jednego z ulubionych bohaterów dziecięcych książeczek – Kubusia Puchatka, który w tym roku skończył 93 lata. Czytelnicy biblioteki w Jastrzębnej Drugiej spotkali się, by uczcić to święto. Rozpoczęliśmy od przeczytania kilku przygód Kubusia z książeczki Alana Aleksandra Milne i rozmowy o ulubionych bohaterach i ich przygodach. Potem wspólnie obejrzeliśmy prezentację multimedialną, która zapoznała nas z historią Kubusia i jego przyjaciół. Następnie dzieci rozwiązywały quiz dotyczący znajomości bajki i wykonały portrety głównego bohatera tego spotkania.

Sylwia Łazarska

Zapraszamy do obejrzenia galerii

Zgodnie z kilkuletnią tradycją Filia Biblioteczna w Jastrzębnej Drugiej wraz ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Jastrzębna Druga – Ostrowie zorganizowały coroczny festyn rodzinny. Impreza ta miała na celu integrację społeczeństwa, rozwijanie i wzmacnianie więzi rodzinnych i społecznych, a przede wszystkim dobrą zabawę i miło spędzony czas w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych. Na naszym festynie bawiły się całe rodziny: dziadkowie, rodzice i dzieci, a każdy znalazł coś dla siebie. Moc atrakcji zapewniła nam Akademia Rozrywki Wesołkowo z Karpowicz: dmuchańce, piłki bubblefootbal, animacje, megabańki, modelowanie balonów i kącik zabaw dla maluszków. Były też mięsiwa z grilla z ogórkami małosolnymi, lody, ciepłe i zimne napoje, ciasta, ciasteczka i kolorowe deserki przygotowane przez członków Stowarzyszenia oraz wata cukrowa i popcorn serwowane przez Grzegorza Łapszysa. Moc radości zarówno starszym, jaki młodszym uczestnikom sprawiło spotkanie z policjantami, strażakami oraz strażnikami granicznymi, którzy opowiadali o swoich zawodach i prezentowali sprzęt.
Czas spędzony na świeżym powietrzu dał możliwość odpoczynku i relaksu w tak zabieganym dziś świecie.

Sylwia Łazarska

Zapraszamy do obejrzenia galerii