Jaminy 21, 16-310 Sztabin
tel. 87 641 30 24
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Starszy bibliotekarz – Sylwia Łazarska

 

„Romans palce lizać”

24 października 2018 r. odbyło się spotkanie DKK. Omawianą książką był utwór uwielbianego przez naszych klubowiczów autora licznych dziecięcych bestsellerów Grzegorza Kasdepke pt. „Romans palce lizać”. Przy lekturze jego książek bawią się wyśmienicie zarówno młodsi, jak i starsi czytelnicy. Spotkanie poprowadziła Natalia Chodorowska. Przygotowała ciekawy scenariusz zajęć do historyjki, która jest lekka i przyjemna, ale porusza też ważne problemy młodzieży, takie jak samotność, rozstanie, nieśmiałość.

U. Bugieda

Zapraszamy do obejrzenia galerii

„Psierociniec”

19.09.2018r. odbyło się spotkanie DKK. Omawianą książką był „Psierociniec” autorstwa Agaty Widzowskiej-Pasiak. Po wakacyjnej przerwie uczestnicy powrócili do najbardziej ulubionej formy przeprowadzania spotkań, czyli według samodzielnie ułożonych scenariuszy. Po każdorazowym omówieniu lektury, organizują zabawy, gry dydaktyczne nawiązujące do tematyki książki. Scenariusz tego spotkania przygotowały Anna Szmygiel oraz Emilia Żarska.

Urszula Bugieda

 Zapraszamy do obejrzenia galerii

Wakacje w filii bibliotecznej w Jaminach rozpoczęliśmy spotkaniem profilaktycznym na temat bezpieczeństwa podczas wakacji, przeprowadzonym przez pracownicę z PIP w Augustowie. Dzieci dowiedziały się o zagrożeniach, jakie mogą ich spotkać podczas letniego odpoczynku. Szczególną przestrogę skierowała do dzieci, które pomagają swym rodzicom w gospodarstwie rolnym.

Wspólnie przygotowywaliśmy się do festynu w Jaziewie. Odbyły się wówczas zajęcia teatralne do inscenizacji „Rzepki” Juliana Tuwima, jak również plastyczne, na których wykonywaliśmy latawiec biorący udział w konkursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Biebrza. Naszym zwyczajem są również warsztaty kucharskie. Smażyliśmy placki z jabłkami i bananami. Przez cały czas wakacji udostępnione były komputery. Młodzież spędzała przy nich najwięcej swego wolnego czasu. Książka też cieszyła się dużym powodzeniem i to zarówno wśród stałych czytelników biblioteki, jak i wypoczywających w okolicy turystów.

  1. U. Bugieda

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

IMG 283815 czerwca 2018 r. w Filii Bibliotecznej w Jaminach odbyła się promocja książki Sławomira Izaka „Biebrzańskie rymowanki”. Autor był zaskoczony ilością osób zgromadzonych na tym spotkaniu. Przez 30 lat pozyskał bowiem wielu przyjaciół, z którymi wiążą Go niemal rodzinne relacje. Odwdzięczył się właśnie im poprzez tomik wierszy o rzece, roślinach, zwierzętach i miejscach, a nade wszystko o ludziach i o tym, co pięknego się w nich i między nimi dzieje.

Z okazji Dnia Dziecka w Filii Bibliotecznej w Jaminach zorganizowany został pikinik. Dzieci samodzielnie ułożyły listę zabaw i zapełniły nimi wolny czas. Wśród nich były chusta Klanza, różnego typu zgadywanki, rebusy i łamigłówki.

WielkanocneMałymi krokami przygotowujemy się do świąt. W tym celu zorganizowaliśmy warsztaty, na których wykonywaliśmy kwiaty do palmy wielkanocnej. Przy okazji rozmawialiśmy o zwyczajach związanych z tym świętem. Różnokolorowe kwiaty, wykonane z papierowych chusteczek ozdobią niejedną wielkanocną palemkę.

U. Bugieda

„Więcej osiągnie ten, co z innymi wspólnie pracuje i się jednoczy…”

8 marca 2018 r. w remizie OSP w Jaminach odbyło się spotkanie z okazji Dnia Kobiet. Impreza została przygotowana przez miejscową filię biblioteczną i Szkołę Podstawową. Zebranych gości w uroczysty nastrój wprowadzili uczniowie szkoły. W przygotowanej inscenizacji, wyjaśnili znaczącą rolę kobiet we współczesnym świecie oraz w sposób kabaretowy przedstawili posłannictwo mężczyzny w codziennym życiu. Wszystkim obecnym Paniom wręczyli śliczne róże.

13 lutego 2018 r. odbyło się spotkanie DKK. Omawialiśmy książkę pt. Niania - Christiany Brand. Klubowicze przytoczyli najciekawsze ich zdaniem fragmenty utworu. Z wielkim entuzjazmem komentowali perypetie niani Matyldy i jej przygód związanych z opieką nad gromadką niesfornych dzieciaków. Zaproponowali, aby kolejną książką na spotkanie DKK była Ania z Zielonego Wzgórza, której losy chcieliby sobie przypomnieć.

U. Bugieda

01.02.2018 r. na spotkaniu DKK omawialiśmy książkę Elizy Piotrkowskiej „Ciocia Jadzia w RIO”. To już piąta opowieść o przygodach cioci Jadzi i jej bratanicy. Zdecydowanie jeszcze bardziej zwariowana od poprzednich! Książka chociaż przeznaczona jest dla starszych przedszkolaków, czytający ją dziecku dorosły też nie będzie się nudzić. Scenariusz tego spotkania przygotowała - Emilka. Wykonała zestaw quizów i zabaw o tematyce związanej z książką. Podczas jej omawiania biblioteka pękała od śmiechu klubowiczów.

U. Bugieda

Z okazji Dnia Świętego Walentego odbyły się warsztaty plastyczne. Z papierowych talerzyków dzieci wykonywały serduszkowe kapelusze. W tych pięknych nakryciach prezentowały się bardzo atrakcyjnie. Na pewno znalazły swego Walentego…

U. Bugieda

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii

W okresie ferii zimowych Filia Biblioteczna w Jaminach przygotowała szereg zajęć dla dzieci i młodzieży. Wśród nich były lekcje biblioteczne: „Spotkanie z twórczością Astrid Lindgren” w 15 rocznicę śmierci autorki, „Sieciaki w sieci”; warsztaty kucharskie - pizza, zajęcia animacyjno-czytelnicze, muzyczno-ruchowe z wykorzystaniem chusty KLANZA, warsztaty plastyczne, bal karnawałowy.

tydzień bibliotekW dniach 8-12 maja 2017 r. odbył się ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Filia Biblioteczna w Jaminach, jak co roku włączyła się w jego obchody. Hasłem przewodnim było motto: „Biblioteka. Oczywiście!”. Przez cały tydzień organizowane były różnego typu zajęcia tj. Ortofrajda - tworzenie ortograficznego latawca, zabawy ortograficzne z książką, biblioteka w plenerze - czytanie baśni w plenerze, tajemnice biblioteki – zajęcia literacko-plastyczne, jak powstaje książka? - tworzenie własnej książeczki.

czytacOd dwóch miesięcy motto J.I. Kraszewskiego było motywem działań do przeprowadzonych, cotygodniowych spotkań z uczniami klasy II i III SP w Jaminach. Na podstawie książek z Dyskusyjnego Klubu Książki uczniowie, regularnie, po kolei przygotowywali samodzielnie zajęcia z „Czytającej Biblioteki”. Głównym celem zorganizowanych przez Filię Biblioteczną spotkań było rozwijanie aktywności czytelniczej.