20 sierpnia 2023 roku, mieszkańcy Gminy Sztabin zgromadzili się licznie, aby po ciężkiej pracy uczcić szczęśliwe zakończenie żniw. Uroczystość, tradycyjnie, rozpoczęto Mszą św. w sztabińskim kościele, podczas której dziękowano Bogu za zebrane plony. Po nabożeństwie orszak dożynkowy, prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Jasionówki, udał się na boisko szkolne, gdzie zgodnie z programem celebrowano dalszą część uroczystości z udziałem wielu gości.

 

Link do pełnego artykułu i galerii zdjęć

V Ogólnopolski Konkurs dla Młodzieży „Moja Wizja Zero – Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami w gospodarstwie rolnym” Dyrektor Odziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Białymstoku Jacek Jarmołowicz zaprasza do udziału w V Ogólnopolskim Konkursie dla Młodzieży „Moja Wizja Zero - Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami w gospodarstwie rolnym”.

Kolejny raz w progach Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie mieliśmy zaszczyt gościć miłośników pióra, literatury i historii. Tym razem odwiedziła nas Maria Narel-Challot, a spotkanie było promocją jej kolejnej książki pt. „Eldorado nad Biebrzą. Zofia”, która jest kontynuacją wydawnictwa pt. „Amerykański Kapelusz. Feliks”. Autorka, swoich bohaterów – członków rodzin Prancuk i Narell, umiejscowiła w wydarzeniach z lat 1913-1953. Opisała, z wielką skrupulatnością, ich losy. Oczami wyobraźni, bardzo wyraźnie, widzimy ich nieszczęścia, troski, chwile radości, wyprawy – piesze lub furmanką – do Sztabina, Suchowoli, Czerwonki. I pewnie, dlatego powieść pochłania się jednym tchem, bo szczegółowo oddaje emocje i odczucia towarzyszące bohaterom, bo można poznać historię naszego regionu widzianą oczami zwykłych ludzi.

23 czerwca na plaży w Sztabinie zorganizowaliśmy spotkanie związane z Nocą Świętojańską, zwaną Nocą Kupały lub potocznie Sobótką. W naszej gminie impreza ta odbywa się od wielu lat. Wydarzeniem rozpoczynającym świętowanie jest szukania kwiatu paproci. W tym roku znalazł go (bardzo szybko) – Oliwier Bugieda – zdobywając za to nagrodę. Serdecznie gratulujemy.

18 czerwca 2023 r. podczas XIII Wystawa Koni Rasy Zimnokrwistej i Ardeńskiej w Sztabinie mogliśmy zobaczyć najpiękniejsze konie z regionu, spełniające rodowodowe warunki wpisu do ksiąg koni hodowlanych. Eksponowane na wystawie zwierzęta zamieszczone są w katalogu opracowanym przez Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Białymstoku.

Kobiece spotkanie w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Sztabinie z okazji Dnia Matki wyraźnie ucieszyło stałe grono Mam, korzystających z oferty kulturalnej placówki. Tym razem organizatorzy zaproponowali wieczór ze specjalistkami od kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała.

Każdy z nas jest czyimś dzieckiem. Bez względu na to ile mamy lat, rodzice czuwają nad nami i troszczą się o nas, nawet jeżeli tego nie uzewnętrzniają. Zresztą pewna nasza wewnętrzna część zawsze zostanie dzieckiem. A dziecko powinno być radosne i wesołe, bo, tak jak napisał Janusz Korczak „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Radości, na co dzień, z różnych powodów, trochę nam brakuje. Myślę, że zorganizowanie festynu z okazji Dnia Dziecka, wspólna zabawa i integracja dały szansę do wesołej zabawy.

Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek zorganizowało spotkanie z regionalną pisarką, mieszkającą w pobliskiej Suchowoli – Krystyną Gudel – laureatką wielu konkursów literackich, nagród, obecnie stypendystką marszałka województwa podlaskiego.

„Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,
A na tej fladze, biel i czerwień,
Czerwień to miłość,
Biel serce czyste,
                                                                Piękne są nasze barwy ojczyste.
Czesław Janczarski „Barwy ojczyste”

Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie wraz z grupami 3, 4 i 5-latków Oddziału Przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Sztabinie w ramach cotygodniowych zajęć „Czytającej Biblioteki”, uczciło zbliżające się Święto Konstytucji 3 Maja. Na to spotkanie wybrałam książkę pt. „Elementarz Patrioty, czyli Kocham Polskę”, która idealnie pasuje na tę okazję oraz jest dobrym punktem wyjścia do rozmów o Polsce i o tym, co to znaczy być Polakiem.

 

Dramat napisany przez ucznia liceum rzadko się zdarza – a u nas, to się przytrafiło. Tym wyjątkowym nastolatkiem, który uznał, że pora przestać tworzyć tylko do szuflady jest Kacper Haraburda z Kamienia. Nie małą rolę w wydaniu książki odegrali też rodzice Kacpra. Chociaż o twórczości syna dowiedzieli się w momencie, kiedy tekst był już gotowy, z zaangażowaniem wspierali go na etapie poszukiwań wydawnictwa, które podjęłoby się druku utworu.

Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie z okazji Święta Kobiet, podjęło działanie promujące badania profilaktyczne, zapobiegające chorobom nowotworowym. O podzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem na ten temat zwróciłyśmy się do członkiń Augustowskiego Stowarzyszenia POZYTYWKA – kobiet, które chorowały, nadal chorują, mają członka rodziny chorującego na raka oraz tych, którym profilaktyka chorób nowotworowych jest priorytetem.

 

Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie brało udział w programie pt. „Czytam sobie 10 lat!” skierowanym do nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz bibliotekarzy, oferującym wsparcie dla dzieci stawiających swoje pierwsze kroki na drodze nauki czytania. Organizatorem programu była Grupa CzasDzieci.pl, działająca na zlecenie HarperCollins Polska.

 

„Książkowy niekalendarz” to nowo powstała inicjatywa czytelnicza, przygotowana przez kolektyw Mamy Projekt, przy graficznej współpracy ze Studiem Sarna; przedsięwzięcie jest częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
„Niekalendarz” to propozycja dla wszystkich mieszkańców Gminy Sztabin, którym potrzebna jest mała zachęta do odwiedzin w bibliotece, bodziec do sięgnięcia po książkę, coś, co sprawi, że (na nowo?) odkryją radość z czytania.

 

W piątkowy wieczór (17.02.2023) w Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Sztabinie miało miejsce ciekawe wydarzenie literackie. Józef Zenon Budziński zaprezentował swój najnowszy zbiór poetycki „Słyszę słowem”.

 

 

31 stycznia 2023 r. w ramach programu profilaktycznego pt. „Nie błądź we mgle” realizowanego przy wsparciu finansowym Gminnej Komisji d.s. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sztabinie odbył się spektakl teatralny dla dzieci.
Dzieci oglądające przedstawienie były cudowne. Widać było ich zainteresowanie i zaangażowanie - jedno jest pewne - nikt się nie nudził.
Dziękujemy za przybycie.

Galeria

27 stycznia 2023 r. w ramach programu profilaktycznego pt. „Nie błądź we mgle” realizowanego przy wsparciu finansowym Gminnej Komisji d.s. Rozwiazywania Problemów Alkoholowych w Sztabinie odbyła się impreza karnawałowa dla dzieci, która w formie zabawy miała za cel m.in. kształtowanie postaw asertywnych, uświadomienie dzieciom negatywnych skutków spożywania alkoholu i narkotyków oraz spowodowanie, że młodzi ludzie nie będą mieli ochoty sięgnąć po te używki.

 

W sobotę, 21 stycznia 2023 r. odbyło się spotkanie się DKK w Sztabinie. Tematem dyskusji była książka Barbary Stenki pt.„ Masło przygodowe”. Jest to powieść o kilku miesiącach z życia dziesięcioletniej Kasi Koniec, która walczy ze szkolnymi oprawcami. Wspiera Elizę - ofiarę przemocy domowej, krzewi wśród rówieśników świadomość ekologiczną i wiedzę o rzadkich, zagrożonych wyginięciem gatunkach. Bohaterka każdego dnia naprawia świat i stara się usunąć z niego zło i niesprawiedliwość. Lektura wywołała w nas dużo pozytywnych emocji, uwrażliwia na ważne takie jak: tolerancja, miłości oraz opieką nad zwierzętami. Polecamy ją młodszym jak i starszym czytelnikom. Cieszymy się, że w omawianych książkach odnajdujemy wiele odpowiedzi na nurtujące młodzież pytania.

Iwona Zawiślak

ferie23 1

Tegoroczne hasło Orszaku Trzech Króli brzmiało: „Niechaj prowadzi nas Gwiazda!”. Miało ono przypomnieć nam o Gwieździe Betlejemskiej, która była przewodniczką Mędrców wędrujących do Betlejem w poszukiwaniu Nowonarodzonego Króla. To oni po przybyciu do Jerozolimy zapytali: „Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy, bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon.”
Gwiazda, którą ujrzeli Mędrcy była, więc powodem rozpoczęcia wędrówki i wyraźnym znakiem, że zbliża się czas narodzenia Zbawiciela. W tamtych czasach bowiem pojawienie się gwiazdy, zwiastowało narodziny kogoś ważnego.

 

Firma kosmetyczna AVON jest bardzo dobrze znana, głównie przez kobiety, które bardzo często korzystają z jej bogatej oferty. 29 listopada konsultantki firmy przyjechały na spotkanie, aby udzielić porady jak należy dbać o cerę, dobrać krem do cery i wieku oraz jak zrobić makijaż.

Panie przybyłe na spotkanie otrzymały próbki kosmetyków (oczywiście gratis).

Galeria

 

24 listopada 2022 r. odbyła się zabawa andrzejkową dla dzieci. Imprezę poprowadziła animatorka Iza Gwiazdowska. Współna zabawa sprawiła dzieciom dużo radości. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Za grosz świętości

24 listopada w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Sztabinie odbyło się spotkanie z Erazmem Stefanowskim – poetą, prozaikiem, krytykiem literackim, eseistą, a także wieloletnim felietonistą miesięcznika „Nasz Sztabiński Dom”. Autor opowiedział o swym najnowszym tomiku poetyckim pt. „Za grosz świętości”, wydanym w 2022 r. przez Fundację „Słowo i obraz”. Obecna na spotkaniu prezes Fundacji zachęciła do głębszych rozważań i wsłuchania się w poezję p. Erazma.

Narodowe Święto Niepodległości, to dzień oddania hołdu walczącym za naszą wolność oraz okazja do zaprezentowania patriotycznej postawy. Od 16 lat, w listopadzie spotykamy się, aby wysłuchać patriotycznych pieśni i wierszy, podczas organizowanego przez Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie, w formie konkursu, Przeglądu Poezji i Pieśni Patriotycznej.

 

II Zaduszkowy Wieczór Wspomnień już za nami. Spotkanie poprowadzili - Krystyna Gudel i Józef Zenon Budziński. Wspominaliśmy zasłużonych dla kultury polskiej artystów, jak też bliskich naszemu sercu. Szczególny klimat spotkaniu nadała poezja naszych honorowych gości oraz występ Natalki Pastewskiej, która przepięknie zaśpiewała piosenkę z repertuaru Marka Grechuty. Basia Łapszys zaprezentowała napisane przez siebie wzruszające wspomnienia i wiersze.

Centrum Biblioteczno-Kulturalne wzięło udział w akcji „Bajki dla dzieci w języku ukraińskim dla bibliotek”, będącej częścią projektu "Ukraińcy w bibliotece", której organizatorem jest Good Books. W ramach akcji otrzymaliśmy dla naszych czytelników zestaw książek w języku ukraińskim.

Zapraszamy do wypożyczania zakupionych nowości wydawniczych

 "Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025"