Narodowe Święto Niepodległości, to dzień oddania hołdu walczącym za naszą wolność oraz okazja do zaprezentowania patriotycznej postawy. Od 16 lat, w listopadzie spotykamy się, aby wysłuchać patriotycznych pieśni i wierszy, podczas organizowanego przez Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie, w formie konkursu, Przeglądu Poezji i Pieśni Patriotycznej.

 

II Zaduszkowy Wieczór Wspomnień już za nami. Spotkanie poprowadzili - Krystyna Gudel i Józef Zenon Budziński. Wspominaliśmy zasłużonych dla kultury polskiej artystów, jak też bliskich naszemu sercu. Szczególny klimat spotkaniu nadała poezja naszych honorowych gości oraz występ Natalki Pastewskiej, która przepięknie zaśpiewała piosenkę z repertuaru Marka Grechuty. Basia Łapszys zaprezentowała napisane przez siebie wzruszające wspomnienia i wiersze.

Centrum Biblioteczno-Kulturalne wzięło udział w akcji „Bajki dla dzieci w języku ukraińskim dla bibliotek”, będącej częścią projektu "Ukraińcy w bibliotece", której organizatorem jest Good Books. W ramach akcji otrzymaliśmy dla naszych czytelników zestaw książek w języku ukraińskim.

Zapraszamy do wypożyczania zakupionych nowości wydawniczych

 "Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025"

30 września, w piątkowy wieczór, w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Sztabinie odbyła się Noc Bibliotek. To ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek, jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodny mi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji. Akcję zainicjowało Centrum Edukacji Obywatelskiej, pod patronatem Biblioteki Narodowej, z udziałem współorganizatorów – Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W tym roku hasło „To się musi powieść” było interpretowane na wiele sposobów.
Akcja Noc Bibliotek i atrakcje jej towarzyszące przyciągnęły wiele osób na nocowanie między regałami, do bibliotecznego kina, do wspólnego czytania, na różne warsztaty i zabawy.

 

 Od października ruszamy z nową edycją programu "Mała książka - wielki człowiek" to projekt realizowany przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego skierowany do najmłodszych użytkowników bibliotek.
Wizyty w bibliotece uczą dziecko samodzielności, podejmowania własnych wyborów i odpowiedzialności za wypożyczoną książkę.

 21 sierpnia 2022 roku, przy sprzyjającej pogodzie, odbyły się Dożynki Gminne w Sztabinie. Po ciężkiej pracy, jak tradycja nakazuje, zgromadziliśmy się, aby świętować szczęśliwe zakończenie żniw. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w sztabińskim kościele, podczas której dziękowaliśmy Bogu za zebrane plony. Po jej zakończeniu orszak dożynkowy, prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Jasionówki, udał się na boisko szkolne, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.

Spośród żyjących na całym świecie koni zimnokrwistych wyodrębniło się wiele ras, ale żadna z nich nie jest tak znana i ceniona jak arden. Zwierzęta tej rasy mogą osiągnąć wagę nawet około 1000 kilogramów. Wysokość w kłębie wynosi od 150 do 160 centymetrów. Konie ardeńskie mają mocne, chociaż dosyć krótkie nogi. Charakteryzują się wyjątkowo grubym kośćcem i gęstą obfitą grzywą. Przy ich kopytach znajdują się także ozdobne szczotki pęcinowe. Ardeny są niezwykle łagodne i przyjazne w stosunku do człowieka. Doskonale sprawdzają się w gospodarstwie. Posłusznie i chętnie wykonują powierzone im zadania. Nie bywają ani krnąbrne, ani uparte. Jeśli są dobrze traktowane, mocno przywiązują się do swojego opiekuna.

 

22 czerwca, na plaży w Sztabinie, odbył się mini festyn związany ze świętowaniem najkrótszej nocy w roku – Nocy Świętojańskiej. Miało miejsce szukanie kwiatu paproci, konkurs na najładniejszy wianek, puszczanie wianków na rzekę, zabawy dla dzieci i ognisko.

 

Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie zakończyło realizację projektu: "Sieć na kulturę w podregionie suwalskim".

W ramach projektu otrzymało nieodpłatnie 3 laptopy Gateway oraz 3 tablety Lenovo o wartości 10.974 zł.
Warunkiem otrzymania sprzętu był udział w tygodniowym szkoleniu pracowników Centrum, a następnie zorganizowanie szkoleń dla dzieci i młodzieży w wieku 10-18 lat w zakresie jednej z wybranych ścieżek tematycznych. Centrum zrealizowało szkolenia z zakresu „Projektowanie graficzne z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych” oraz „Dziennikarstwo online”. W projekcie uczestniczyło 20 osób, które pracowały w trzech grupach. Bardzo się cieszymy, że wysiłek nasz i młodzieży biorącej udział w projekcie zaprocentował tak cenną nagrodą.

Projekt był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (działanie 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej”).

Galeria

 

Cóż powiedzieć – kolejny Dzień Mamy za nami. Pomimo deszczu, na który wszyscy czekaliśmy z utęsknieniem, goście, a więc i same Mamy, przybyli na spotkanie zorganizowane przez Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie związane z Dniem Wszystkich Mam w dość dużej grupie i to zróżnicowanej stażem…

Śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej, ale jeżeli śpiewają przedszkolaki zawsze ma to niepowtarzalny urok i chce się słuchać tego śpiewu bez końca. Przekonaliśmy się o tym podczas konkursu piosenki, który odbył się 15 maja 2022 roku. Wzięło w nim udział 10 uczestników ze szkół w Krasnymborze i Sztabinie.

Zdałoby się powiedzieć – piękny poranek 11 maja 2022 r. Dla mnie osobiście niecodzienny – sztabińskie spotkanie z poezją Marii Konopnickiej w świętowaniu „Roku Marii Konopnickiej”. W udziale i zaszczycie zarazem przypadło mi bycie osobą oceniającą występy młodych ludzi. Z wielką uwagą przysłuchiwałem się ich recytacji.
Praca w komisji konkursowej i ocenianie recytacji nie jest mi obca, ale każda jest inna, każda z recytujących osób (dzieci) ubogaciła moje wnętrze swoim przekazem.

 Z okazji ustanowienia roku 2022 Rokiem Marii Konopnickiej nasza placówka zorganizowała gminny konkurs pod hasłem „Maria Konopnicka – nowele i opowiadania”. Wzięły w nim udział trzy drużyny złożone z uczniów klas IV-V szkół podstawowych w Sztabinie i Krasnymborze. Uczestnicy odpowiadali na pytania związane z biografią autorki oraz z utworami „Nasza Szkapa”, „Dym” i „Rota”.

 

Święto Narodowe 3 Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 Maja – zbioru praw regulującego podstawowe kwestie społeczne i polityczne. Dokumentu, który stał się symbolem tradycji niepodległościowych.

 

12 kwietnia2022 r. w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Sztabinie odbyło się spotkanie z Krzysztofem Petkiem – autorem powieści sensacyjno-przygodowych, organizatorem wypraw, podróżnikiem, dziennikarzem oraz instruktorem survivalu. W spotkaniu uczestniczyła grupa uczniów ze szkoły w Sztabinie.

Wielki Post i Wielkanoc, to czas skłaniający do refleksji. Od wieków towarzyszy mu muzyka. W Polsce mamy bogaty wybór pięknych i poruszających pieśni pasyjnych i wielkanocnych. Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie, z nadzieją na cykliczne wydarzenie, po raz pierwszy zaproponowało mieszkańcom wspólne śpiewanie pieśni wielkopostnych z zespołem „Sztabiniaki”. Wśród przybyłych na to spotkanie, oprócz miejscowych, znalazł się zespół ludowy „Biebrzanie” z Dolistowa.

Czas zimowego odpoczynku uczniów już się skończył. We wspomnieniach dzieci uczestniczących w spotkaniach przygotowanych przez placówki Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie, pozostaną bale karnawałowe i warsztaty. Ofertę przygotowaliśmy na miarę swoich możliwości, dostosowując się do obowiązujących obostrzeń. Zadowalająca była frekwencja, która pokazała, jak bardzo dzieci pragną spotkań integrujących, gier ruchowych, kontaktu z rówieśnikami – obecnie ograniczonego przez panującą pandemię. 

Dużo dzieci uczestniczyło w warsztatach plastycznych, podczas których wykonywali prace z wykorzystaniem płatków kosmetycznych, pasty do zębów, koty z papieru. Dzieci lubią tego typu zajęcia, ponieważ podnoszą one poczucie własnej wartości, budują wiarę we własne siły oraz budzą odpowiedzialność za wykonaną pracę, którą z ogromną radością prezentują swoim bliskim.

 

28 stycznia 2022 r. w świetlicy w Sztabinie odbył się bal  karnawałowy - wydarzenie dostarczające dzieciom pozytywnych przeżyć i radości. Dzieci zaprezentowały się w niezwykłych strojach i chętnie uczestniczyły w zabawach.  Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę.

Galeria

 

 

9 stycznia 2022 roku, w świetlicy w Sztabinie, odbył się koncert charytatywny, podczas którego można było posłuchać kolęd w wykonaniu zespołu „Sztabiniaki” oraz utworów zagranych przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Lipska.

Spotkaniu przyświecał szczytny cel – zbiórka pieniędzy na rehabilitację Marianny Godlewskiej wieloletniej nauczycielki wf-u w szkole podstawowej w Jaziewie.

orszak

 

W Święto Objawienia Pańskiego 6.01.2022 r. odbył się Orszak Trzech Króli. Hasłem tegorocznego orszaku były słowa kolędy: „Dzień dziś wesoły!”

Kacper, Melchior i Baltazar wraz ze swoimi dworami, aniołkami, pastuszkami i innymi uczestnikami przemaszerowali ulicami Sztabina, aby oddać pokłon Nowonarodzonemu Jezusowi, czekającemu w kościele. Przybycie królów oznajmiły fanfary, a scenę składania darów ubarwiło śpiewanie kolęd przez zespół „Sztabiniaki”.

 

Centrum tradycje Andrzejowe podtrzymuje organizując  zabawę dla najmłodszych. W tym roku do wspólnej zabawy zaprosiliśmy grupy 5-cio i 6-cio latków z przedszkola w Sztabinie. Wydarzeniu towarzyszyły konkursy, zabawy i wróżby andrzejkowe prowadzone przez dwie czarownice. Przedszkolaki z uśmiechem na twarzy chętnie brały udział w magicznym rytuale andrzejkowym, odbywającym się przy dźwiękach wesołej muzyki.

Galeria

                Kolejny raz Narodowe Święto Niepodległości uczciliśmy wierszem i piosenką. Ze względów epidemiologicznych tegoroczna edycja konkursu została przeprowadzona on-line. Wykonawcy pomimo nowej formuły przeglądu, przygotowali się bardzo dobrze. Pięknie wykonali przygotowane utwory, nie zapomnieli o założeniu odświętnych strojów i przygotowaniu patriotycznej dekoracji.

05 listopada 2021 r. w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Sztabinie odbył się wzruszający wieczór wspomnień. Spotkanie poprowadził  zaprzyjaźniony z instytucją, korespondent Naszego Sztabińskiego Domu Józef Zenon Budziński. Aby uczcić pamięć tych, których nie ma już wśród nas, spotkanie rozpoczęliśmy od minuty ciszy, a następnie obejrzeliśmy film pt. „Znani Polacy, którzy odeszli w 2021. Kogo pożegnaliśmy w mijającym roku?”

Szanowni Państwo,

informujemy, że Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie bierze udział w projekcie „Sieć na kulturę w podregionie suwalskim”.

Celem projektu jest:

·         podniesienie kompetencji i kwalifikacji cyfrowych pracowników gminnych samorządowych instytucji kultury (GSIK) poprzez organizację szkoleń oraz dostęp do materiałów edukacyjnych,

·         rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci i młodzieży w wieku 10-18 poprzez prowadzenia atrakcyjnych i perspektywicznych zajęć,

·         wyposażenie placówek GSIK w sprzęt niezbędny do organizacji zajęć i warsztatów.

 

Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie jest w grupie placówek należących do systemu ACADEMICA

 Academica to innowacyjne narzędzie pozwalające na udostępnienie w bibliotekach naukowych i publicznych na terenie całego kraju kilkuset tysięcy publikacji naukowych.

Academica to cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych. Dzięki systemowi elektronicznych wypożyczeń międzybibliotecznych użytkownicy bibliotek mają możliwość natychmiastowego dostępu do współczesnych publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy z poszanowaniem zapisów prawa autorskiego. Na stronie https://academica.edu.pl/ istnieje możliwość zintegrowanego, pełnotekstowego przeszukiwania artykułów i publikacji naukowych ze wszystkich dziedzin wiedzy, monografii, podręczników i skryptów oraz całych numerów czasopism. Korzystanie z systemu jest bezpłatne.

19 września 2021 roku, w strugach deszczu i jesiennym chłodzie, odbyły się Dożynki Gminne w Sztabinie. Po ciężkiej pracy żniwnej, jak tradycja nakazuje, zgromadziliśmy się, aby świętować szczęśliwe zakończenie zbiorów. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w sztabińskim kościele, podczas której dziękowaliśmy Bogu za zebrane plony.

Kolejna część odbyła się w świetlicy wiejskiej. Rozpoczęła się ona  przekazaniem chleba przez starostów gospodarzowi dożynek Wójtowi Gminy Sztabin Jarosławowi Karpowi. W tym roku zaszczytną rolę starostów pełnili Anna i Mariusz Wyszyńscy. Prowadzą oni rodzinne gospodarstwo rolne we wsi Hruskie, ukierunkowane na hodowlę bydła opasowego. W chwili obecnej gospodarzą na 250 ha, z czego 15 ha stanowi ich własność. Swoje gospodarstwo rozwijają dzięki wykorzystywaniu środków unijnych na modernizację gospodarstwa i zakup maszyn. Wójt Gminy, w swoim wystąpieniu, podziękował rolnikom za codzienny trud i starania, życzył wszelkiej pomyślności i wytrwałości w pracy.

zuzel

 

 

 

11 września w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Sztabinie odbyła się kolejna projekcja filmowa. Wielkie dzięki za wysiłek, jaki Polska Światłoczuła wkłada w promowanie dobrego polskiego filmu. Dziękuję za „dzielenie się” kinem ze wszystkimi światłoczułymi widzami z całej Polski, za trud nieustannych prób przywrócenia dialogu między widzem a reżyserem – twórcą.

23 lipca 2021 r. odbył się kolejny Festyn Rodzinno-Strażacki zorganizowany przez Centrum Biblioteczno-Kulturalne, Urząd Gminy Sztabin, Ochotniczą Straż Pożarną w Sztabinie oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sztabinie. Impreza oprócz zabawy i międzypokoleniowej integracji miała na celu promocję szczepień przeciwko COVID-19 oraz wpisywała się w Gminny Program Profilaktyki Uzależnień realizowany przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.  

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Zadanie pt. „Biesiada u Hrabiego”
realizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sztabińskiej im. Karola Brzostowskiego
mające na celu propagowanie dziedzictwa kulturowego regionu oraz promocję obszaru poprzez organizację warsztatów, wydanie kalendarza oraz imprezy pt. "Biesiada u hrabiego" realizowane jest w ramach projektu grantowego pt. „Aktywne społeczności lokalne na obszarze Lokalnej Grupy Działania - Fundusz Biebrzański”
- współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach działania
19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020