Jastrzębna Druga 45, 16-310 Sztabin
tel. 87 641 40 43
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Bibliotekarz – Sylwia Łazarska

Filia w Jastrzębnej Drugiej mieści się w budynku po byłej szkole podstawowej. Czytelnicy oprócz zgromadzonego księgozbioru mogą korzystać z komputerów z dostępem do Internetu.

Biblioteka ściśle współpracuje ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Jastrzębna Druga – Ostrowie. Razem organizujemy imprezy i festyny promujące czytelnictwo oraz tradycje lokalne. Prowadzimy także szkolenia związane z obsługą komputera i korzystania z Internetu.

Przy bibliotece działa Dyskusyjny Klub Książki.

 

Filia biblioteczna w Jastrzębnej Drugiej włączyła się do ogólnopolskiej akcji Tydzień Bibliotek, by promować czytelnictwo i biblioteki. W ramach akcji zorganizowane zostały warsztaty plastyczne, na których uczestnicy wykonywali własnoręcznie magnesy na lodówkę i obrazki z suchych pasteli. Odbyło się też spotkanie, podczas którego dzieci i młodzież czytali baśnie z podziałem na role i je omawiali. Dużym zainteresowaniem cieszyła się nietypowa lekcja biblioteczna dla przedszkolaków pod hasłem „Książka mój przyjaciel”, na której dzieci zapoznały się z różnorodnymi lekturami przeznaczonymi dla nich.

Zapraszamy do obejrzenia galerii

 

Warsztaty plastyczne cieszą się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży, które nie tylko chętnie uczą się na nich czegoś nowego, ale często same przedstawiają innym swoje pomysły. W tym roku przed świętami Wielkiej Nocy udało się nam zorganizować dwa takie spotkania, w których wzięły udział łącznie 23 osoby. Uczestnicy warsztatów nauczyli się, jak można zrobić pięknego zajączka z plastikowego kubeczka, kolorowe koszyczki na jajka wykonane z pianki kreatywnej lub pianki pcv, a także tradycyjnie ozdabiali według własnych upodobań jajka styropianowe.

Zapraszamy do obejrzenia galerii

Od 2006 roku 17 lutego obchodzony jest w Polsce Dzień Kota. Święto to ma podkreślić znaczenie tych zwierząt w życiu człowieka. Z tej okazji Filia Biblioteczna w Jastrzębnej Drugiej zorganizowała dzieciom spotkanie, które rozpoczęliśmy od przygotowanej przeze mnie prezentacji o kotach, ich zwyczajach, rasach i innych ciekawostkach.

 

Tegoroczne ferie zimowe w bibliotece w Jastrzębnej Drugiej były pełne różnego rodzaju zajęć. Każdy, kto w tym czasie odwiedził placówkę mógł skorzystać z komputerów z dostępem do Internetu, pograć w gry planszowe lub poukładać puzzle. Odbywały się też zajęcia grupowe. Na warsztatach dzieci wykonywały portret bałwanka z waty kosmetycznej, lub słuchały bajek na spotkaniach czytelniczych. Najwięcej radości sprawił z pewnością bal karnawałowy przygotowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Jastrzębna Druga – Ostrowie a prowadzony przeze mnie i Ewę Białous.

 

 

Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka. Aby sprawić im odrobinę radości dzieci i młodzież 18.01.2019 r. na warsztatach plastycznych własnoręcznie wykonali im upominki. Dziadkowie otrzymali laurki w kształcie koszuli z krawatem, zaś babcie z pięknym kwiatkiem wykonanym z płatków kosmetycznych i puchatych drucików kreatywnych.

Sylwia Łazarska

Zapraszamy do obejrzenia galerii

 

28 grudnia 2018 roku biblioteka wspólnie ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Jastrzębna Druga – Ostrowie zorganizowały spotkanie opłatkowe. Wzięli w nim udział mieszkańcy okolicznych wsi i zaproszeni goście. Spotkanie stworzyło możliwość do przełamania się opłatkiem, złożenia najserdeczniejszych życzeń i rozmowy.

 

 

Zgodnie z tradycją Filia Biblioteczna w Jastrzębnej Drugiej oraz Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Jastrzębna Druga – Ostrowie zorganizowały w okresie mikołajkowo–bożonarodzeniowym spotkanie dla dzieci i młodzieży. Tym razem były to nietypowe warsztaty. Poprowadziły je Sylwia Białous i Żaneta Onopiuk, pracujące w żłobku w Białymstoku. Pokazały one wiele bardzo ciekawych eksperymentów z wykorzystaniem produktów, które można znaleźć w każdej kuchni.

 

Długie jesienne wieczory stwarzają wspaniały klimat do lektury. 9.11.2018 r. biblioteka w Jastrzębnej Drugiej zorganizowała miłośnikom książek wieczór bajek.

Wspólne czytanie przygód Kubusia i jego przyjaciół, wesołe zagadki, układanki i kolorowanki związane z misiem stanowiły główną część programy Urodzin Kubusia Puchatka, które po raz kolejny obchodziliśmy w naszej bibliotece 14 października.