Od 1 lutego 2017 roku bierzemy udział w projekcie ,,My wśród innych”, realizowanym w ramach programu ,,Równać Szanse" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Otrzymaliśmy dotację dzięki wnioskowi złożonemu przez Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie. Uczestniczyliśmy w planowaniu działań, a nasz projekt znalazł się wśród 111 laureatów, spośród 649 uczestniczących w konkursie z terenu całej Polski. Do grupy projektowej mogły przystąpić osoby w wieku od 13 do 19 lat, które pochodzą z miejscowości do 20 tysięcy mieszkańców.

Po długich przygotowaniach, 30 maja 2017 r.odbył się, w Zespole Szkół Samorządowych w Sztabinie happening dotyczący mniejszości narodowych zamieszkujących Polskę, pod hasłem ,,Inni wśród nas”. To wydarzenie artystyczne zajęło cały dzień, za co inni uczniowie byli nam bardzo wdzięczni, bo nie było lekcji.

Czwartek, 20 kwietnia

Po długiej, nocnej podróży dotarliśmy do Szczecinka. W świetlicy integracyjnej „Słoneczko” spotkaliśmy się z Romami. Zostaliśmy przez nich bardzo ciepło przyjęci. Gospodarze okazali się być bardzo mili, co przeczyło stereotypom krążącym na ich temat.

Pierwszego dnia naszej niebywałej, bezsennej oraz pełnej mrówek wycieczki, odbył się grill, do którego przygotowywaliśmy się bardziej niż na jakąś apokalipsę. Krótko mówiąc jedzenia nam nie brakowało, ale trzeba było je upiec i tu pojawił się problem.

9 kwietnia 2017 r. po mszach na 9:00 i 11:30 chętni uczniowie, biorący udział w projekcie „My wśród innych”, stali w sklepach w Sztabinie z puszkami na pieniądze.

Wyznaczone osoby po pierwszej mszy ustawiły się przy wyjściu, by każdy klient miał możliwość pomocy w zbiórce. Stano tak przez kilka godzin. W tym czasie tłumaczono chętnym na co zbieramy, gdzie jedziemy i dlaczego tam. Później przyszła druga grupa i zwolniła pierwszą. Jej praca niczym się nie różniła – kontynuowano zbiórkę pieniędzy. Po uzbieraniu zadawalającej kwoty, zakończono akcję.

8 kwietnia 2017 roku pojechaliśmy do Rajgrodu na spotkanie z grupą projektową „Rajgrodzkie wspomnienia naszych dziadków”. Wyruszyliśmy o 9:00. W autobusie od razu zrobiło sę wesoło i głośno. Po przyjeździe stanęliśmy obok kościoła i zdezorientowani czekaliśmy. Niedługo potem do autobusu weszły dwie dziewczyny z rajgrodzkiego projektu. Przywitaliśmy je i pochwaliliśmy się naszą projektową maskotką - Marianem. Niedługo potem dołączyła reszta. Dowiedzieliśmy się, że tylko w naszym projekcie jest tylu chłopców, co nas zaskoczyło.

W ramach projektu „My wśród innych” zorganizowaliśmy cztery kiermasze ciast, z czego uzyskaliśmy jedną czwartą kwoty brakującej na wycieczkę do Szczecinka i Bornego Sulinowa. Największy dochód przyniósł nam tłusty czwartek. Uczniowie i nauczyciele bardzo chętnie kupowali wypieki.

Ciasta przygotowywaliśmy z pomocą naszych rodziców. Planujemy zorganizować niedługo kolejną sprzedaż słodkości i zarobek przeznaczyć na cele związane z naszym projektem.

Natalia Kapla

W piątek 7 kwietnia w naszej szkole odbyła się loteria fantowa. 8 osób z naszej grupy projektowej zjawiło się na korytarzu i w trakcie przerwy śniadaniowej, zgraną paczką, zaczęliśmy sprzedawać różne pluszaki, książki, ozdoby i przepiękne "drzewka szczęścia" wykonane przez uczniów klasy V. Fanty były niedrogie - te najtańsze nawet po złotówce.