Zakupione nowości
Zakupione nowości

Szanowni Państwo,

Chciałabym poinformować, że korespondencyjne konto e-mailowe Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie zostało zmienione. Od teraz proszę kierować wszelkie wiadomości na adres: sztabin@centrum-biblioteczne.pl

Z poważaniem,
Małgorzata Ostrowska
Dyrektor Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie

Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie z okazji Święta Kobiet, podjęło działanie promujące badania profilaktyczne, zapobiegające chorobom nowotworowym. O podzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem na ten temat zwróciłyśmy się do członkiń Augustowskiego Stowarzyszenia POZYTYWKA – kobiet, które chorowały, nadal chorują, mają członka rodziny chorującego na raka oraz tych, którym profilaktyka chorób nowotworowych jest priorytetem.

Wszyscy doskonale wiemy, że na tę chorobę zapada coraz więcej ludzi w różnym wieku. Często zdarza się, że są to osoby nam bardzo bliskie. Stajemy wówczas przed dylematem – gdzie szukać pomocy, jak rozmawiać z osobą chorą, czy możemy mówić o raku otwarcie, czy też nie. Podczas spotkania w bibliotece członkinie Stowarzyszenia Pozytywka, pomimo zmagania się z chorobą, otwarcie opowiedziały o swoich przeżyciach, podkreślając istotę badań profilaktycznych. Wczesne wykrycie zmian, najczęściej daje dobre rokowania i zwiększa szanse na całkowite wyleczenie, a tym samym na uratowanie naszego życia.
Rak nie boli – czasem daje inne symptomy: ospałość, przemęczenie, problemy ze snem, szybkie chudnięcie czy przybieranie na wadze. Nie lekceważmy tych oznak. Dbanie o siebie, a tym samym także o swoją rodzinę polega na tym, by się regularnie badać – raz w roku chodzić do ginekologa, robić cytologię, USG piersi i ogólne badanie krwi, a po 50 roku życia także mammografię. Dostępność badań profilaktycznych, również tych bezpłatnych, jest naprawdę bardzo szeroka.
Badajmy się i zaplanujmy sobie długie życie.

M.O.