Zakupione nowości
Zakupione nowości

Szanowni Państwo,

Chciałabym poinformować, że korespondencyjne konto e-mailowe Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie zostało zmienione. Od teraz proszę kierować wszelkie wiadomości na adres: sztabin@centrum-biblioteczne.pl

Z poważaniem,
Małgorzata Ostrowska
Dyrektor Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie

Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek zorganizowało spotkanie z regionalną pisarką, mieszkającą w pobliskiej Suchowoli – Krystyną Gudel – laureatką wielu konkursów literackich, nagród, obecnie stypendystką marszałka województwa podlaskiego.

Autorka w swoim dorobku literackim ma tomiki poetyckie i książki dla dzieci, takie jak: Sady pozostawione (2003), Stopy na ścieżkach (2008), Tam rodziły się tęsknoty (2011), Stąd (2015), Którędy do domu? (Wiersze dla dzieci – 2016), Pielgrzymka codzienna (2018), Ziemi swojej i ludziom (2019), Jeszcze z tobą zatańczę (2020), Spacery kota Mateusza i inne wiersze – wiersze dla dzieci (2020), Smutny ogryzek i inne wiersze (2022). Ponadto zebrała i opublikowała wspomnienia wojenne w książce Historie pazurem wojny kreślone, współtworzyła przewodniki po gminie Suchowola. Jej utwory publikowane były w różnych czasopismach, antologiach, almanachach i publikacjach pokonkursowych.
Pani Krystyna naszą bibliotekę odwiedza dość często, spotyka się z czytelnikami w różnym wieku. Tym razem przeprowadziła zajęcia z uczniami klas nauczania początkowego. Za pomocą wierszy i zdjęć uczyła rozpoznawać różne gatunki zwierząt, zadawała zagadki. Dużo emocji wywołał niecodzienny prezent, jaki autorka podarowała dzieciom. Każda klasa otrzymała wiersz z imionami wszystkich uczniów. Dzieci z przejęciem wsłuchiwały się w rymowankę o sobie, widać było, że wywarło to na każdym z nich ogromne wrażenie.
Pasją p. Krystyny jest również zbieranie ołówków. W swojej kolekcji, na tę chwilę, ma ich 226. Pochodzą one z różnych regionów świata. Z każdym wiąże się jakaś ciekawa historia, o której autorka może opowiadać bez końca. Kolorowe ołówki często pełnią też rolę aktorów podczas czytania wierszy.
Nastrój panujący w trakcie trzech spotkań był bardzo miły. Tematyka zajęć zaciekawiła dzieci, co przełożyło się na dużą aktywność.
Na zakończenie spotkania uczniowie mogli nabyć najnowszą książkę autorki z dedykacją i autografem.
Małgorzata Ostrowska

Galeria