18 czerwca 2023 r. podczas XIII Wystawa Koni Rasy Zimnokrwistej i Ardeńskiej w Sztabinie mogliśmy zobaczyć najpiękniejsze konie z regionu, spełniające rodowodowe warunki wpisu do ksiąg koni hodowlanych. Eksponowane na wystawie zwierzęta zamieszczone są w katalogu opracowanym przez Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Białymstoku.

Do udziału w wydarzeniu zgłosiło się 17 wystawców. Zaprezentowano ogółem 21 koni w kategoriach: klacze roczne/dwuletnie, ogiery roczne/ogiery dwuletnie.
Komisja konkursowa w składzie: Robert Rożko, Rafał Borowski oceniała typ rasowy i płciowy, pokrój, ruch i jakość zwierząt. Na końcowy werdykt składały się noty przyznawane za poszczególne cechy.

W kategorii klacze roczne czempionką została GONDA Czesława Chołko, drugie miejsce zajęła SOBOTA Jerzego Giedrojcia, trzecie – MALWA M Marka Murawskiego.
W kategorii klacze dwuletnie najwyżej oceniono WIENĘ Dariusza Rafalczyka, drugie miejsce przyznano INAWIE Karola Mroczkowskiego, trzecie LEJSI – Bogdana Koszykowskiego.
W kategorii ogiery roczne czempionat wywalczył GRATIS Weroniki Giedrojć, drugie miejsce zdobył KING Macieja Lewkowicza, trzecie – EMAX Marka Murawskiego.
W kategorii ogiery dwuletnie pierwsze miejsce przyznano JOWISZOWI Marka Lewkowicza, drugie zajął WICHER Krzysztofa Leszka Góralczyka, trzecie LADOREST Mariusza Toczydłowskiego.
Sponsorami wystawy byli: Marszałek Województwa Podlaskiego, Fundusz Promocji Mięsa Końskiego, Starostwo Powiatowe w Augustowie, Wójt Gminy Sztabin, Podlaski Związek Hodowców Koni w Warszawie, Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Białymstoku, Podlaska Izba Rolnicza, Kazimierz Brzozowski, Łukasz Kondracki, Ryszard Mikucki, Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie.
Organizatorzy imprezy: WZHK w Białymstoku, TKHK w Sztabinie, Gmina Sztabin, Centrum w Sztabinie gratulują właścicielom czempionów. Serdecznie dziękują sponsorom oraz hodowcom za udział w wystawie.

{phocagallery view=category|categoryid=26}