Zakupione nowości
Zakupione nowości

Szanowni Państwo,

Chciałabym poinformować, że korespondencyjne konto e-mailowe Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie zostało zmienione. Od teraz proszę kierować wszelkie wiadomości na adres: sztabin@centrum-biblioteczne.pl

Z poważaniem,
Małgorzata Ostrowska
Dyrektor Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie

23 czerwca na plaży w Sztabinie zorganizowaliśmy spotkanie związane z Nocą Świętojańską, zwaną Nocą Kupały lub potocznie Sobótką. W naszej gminie impreza ta odbywa się od wielu lat. Wydarzeniem rozpoczynającym świętowanie jest szukania kwiatu paproci. W tym roku znalazł go (bardzo szybko) – Oliwier Bugieda – zdobywając za to nagrodę. Serdecznie gratulujemy.

Najważniejszym zwyczajem związanym z tym świętem jest puszczanie na wodę kolorowych wianków. Tradycja pielęgnowana jest przez wiele osób. Świadczy o tym fakt, że na wodzie popłynęło ok. 20 wianków wykonanych zarówno przez dzieci podczas warsztatów przeprowadzonych w świetlicy w Sztabinie, jak i przez osoby dorosłe, które wianki uplotły w domu i przyniosły je ze sobą nad rzekę. Wszyscy, którzy dbają o zachowanie tego pięknego zwyczaju, otrzymali nagrody.
W czasie imprezy dzieci mogły też bawić się z chustą animacyjną, na dmuchanym placu zabaw albo odwiedzić stoiska z: lodami, watą cukrową. Spotkanie zakończyło się ogniskiem. Była pieczona kiełbaska oraz kompot z rabarbaru. Kropiący deszcz nie zraził nikogo. Wszyscy dobrze się bawili. Dziękujemy uczestnikom za przybycie i do zobaczenia za rok.

Iwona Zawiślak / Fot. Mariola Mitros-Wolska

{phocagallery view=category|categoryid=27}