Zakupione nowości
Zakupione nowości

Szanowni Państwo,

Chciałabym poinformować, że korespondencyjne konto e-mailowe Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie zostało zmienione. Od teraz proszę kierować wszelkie wiadomości na adres: sztabin@centrum-biblioteczne.pl

Z poważaniem,
Małgorzata Ostrowska
Dyrektor Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie

Tegoroczne hasło Orszaku Trzech Króli brzmiało: „Niechaj prowadzi nas Gwiazda!”. Miało ono przypomnieć nam o Gwieździe Betlejemskiej, która była przewodniczką Mędrców wędrujących do Betlejem w poszukiwaniu Nowonarodzonego Króla. To oni po przybyciu do Jerozolimy zapytali: „Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy, bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon.”
Gwiazda, którą ujrzeli Mędrcy była, więc powodem rozpoczęcia wędrówki i wyraźnym znakiem, że zbliża się czas narodzenia Zbawiciela. W tamtych czasach bowiem pojawienie się gwiazdy, zwiastowało narodziny kogoś ważnego.


Gwiazda jest też symbolem wiary, którą mamy umacniać i za którą mamy dziękować. Gwiazda Betlejemska stała się przedmiotem rozważań poetów, ważnym elementem szopek bożonarodzeniowych oraz przedstawień jasełkowych. Promienista kolorowa gwiazda na drążku z kołowrotkiem jest noszona przez kolędników wędrujących po domach.
W tym roku kolejny raz, Orszak przeszedł ulicami Sztabina. Kacper, Melchior i Baltazar wraz z królewskimi świtami, aniołkami, pastuszkami i innymi uczestnikami udali się do kościoła, aby oddać pokłon Nowonarodzonemu Jezusowi, czekającemu w kościele. Przybycie królów oznajmiły fanfary, a scenę składania darów ubarwiło śpiewanie kolęd przez przedszkolaki oraz zespół „Sztabiniaki”.
W orszaku wzięło udział wiele osób, które poprzez kolorowy ubiór, czy założenie papierowej korony i śpiew, tworzyły wspólnie świąteczną atmosferę nawiązującą do charakteru wydarzenia.
Orszak odbył się pod szyldem Fundacji Orszak Trzech Króli, z którą już od siedmiu lat Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie podpisuje umowę, na organizację tego wydarzenia.
Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w realizację tego przedsięwzięcia oraz biorącym w nim udział.    (Małgorzata Ostrowska)

Galeria